İçinde 4 bin odalı otel de var… Dubai’de Ay yeryüzüne iniyor

Dubai, Ay'ı "yeryüzüne indirmeyi" planlıyor. 5 Milyar Dolarlık proje, 4 bin odalı bir otele sahip olacak ve Ay deneyimini Dünya'da yaşamak isteyenlere kapılarını açacak.

21/05/2023 20:33
İçinde 4 bin odalı otel de var… Dubai’de Ay yeryüzüne iniyor

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yer alan Dubai, hali hazırda dünyanın en uzun binası olan Burj Khalifa, Jumeirah Camii ve Burj Al Arab Resort gibi birçok dikkat çeken yapıya ev sahipliği yapıyor. Fakat, Dubai durumu bir adım öteye taşıyarak Ay'ı "yeryüzüne indirmeyi" planlıyor. 5 Milyar Dolarlık proje, 4 bin odalı bir otele sahip olacak ve Ay deneyimini Dünya'da yaşamak isteyenlere kapılarını açacak.

YAKLAŞIK 300 METRE YÜKSEKLİĞE SAHİP OLACAK

Kanadalı girişimci Michael Henderson, halihazırda dünyanın en yüksek binasına ve diğer sıradışı mimari yapılara ev sahipliği yapan Dubai'de 30 metrelik bir binanın üzerine 274 metre yüksekliğinde bir Ay kopyası inşa etmeyi planladığını duyurdu.

Dubai, halihazırda, corona virüs pandemisi sırasında kendi ülkelerinde uygulanan kısıtlamalardan kaçan zenginler ve Moskova'nın Ukrayna'ya karşı savaşı sırasında sığınma arayan Ruslar tarafından tetiklenen rekabetçi bir emlak piyasasına sahip. Bu nedenle Henderson,kurucu ortağı olduğu Moon World Resorts Inc. tarafından finanse edilen MOON (AY) adlı emlak projesine müşteri bulmanın zor olmayacağını düşünüyor.

"DÜNYA'DAKİ EN BÜYÜK MARKAYA SAHİBİZ" 

The Associated Press'e konuşan Henderson, gök cismi olan Ay’ın kendisinin zaten tanınan bir marka olduğunu ima ederek, "Dünyadaki en büyük 'markaya' sahibiz. Markamızı sekiz milyar insan biliyor ve biz henüz başlamadık bile" açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte MOON projesi; küresel bir mimari yapının içinde 4 bin odalı bir otel, 10 bin kişiyi ağırlayabilecek bir arena ve konuklara gerçekten Ay’da yürüyormuş hissi verecek bir "Ay kolonisi" ile tamamlanan bir tesisi içeriyor. NTV'de yer alan habere göre MOON, ayrıca altındaki kaide benzeri dairesel bir binanın üzerine oturacak ve geceleri parlayacak.

-Moon World Resorts tarafından yaptırılan sanatçı çizimleri ise MOON’un 828 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’ya komşu olacağını gösterdi.

KUMAR BAE'DE SERBEST OLABİLİR

Diğer taraftan MOON projesi aynı zamanda olası bir kumarhane için de alan içeriyor. Ancak, yedi şeyhlikten oluşan bir federasyon olan BAE'de kumar şu anda yasadışı.

Öte yandan ABD'li otel ve kumarhane zinciri Wynn Resorts, Dubai'nin kuzeyindeki Ras al-Khaimah'ta 2027'de Wynn Al Marjan Adası adında, 3,9 Milyar Dolarlık bir turizm tesisi inşa edecek. Bu, yasada bir değişikliğin gelmesinin muhtemel olduğu anlamına geliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.