İç hatlar yolcu sayısında sert düşüş

Artan fiyatlar nedeniyle vatandaş uçağa binemez hâle geldi. İstatistiklerde dış hat yolcularında artış görülürken iç hatlarda uçan yolcu sayısının gerilediği görüldü.

10/11/2022 22:32
İç hatlar yolcu sayısında sert düşüş

Artan uçak bileti fiyatları, talebin azalması ve havayolları firmalarının iç hat uçuşlarının azaltılması nedeniyle vatandaş uçağa binemez hâle geldi.

Ulaştırma Bakanlığı Devlet Hava Meydanları’nın (DHMİ) istatistiklerine bakıldığında dış hat yolcularının sayısının pandemi öncesi döneme yaklaştığı döneme yaklaştığı görülürken iç hat yolcu sayısında belirgin bir azalma meydana geldi.

Ekimde iç hatlarda seyahat eden yolcu sayısı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında gerilerken dış hatlar yolcu sayısı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 arttı.

VATANDAŞ UÇAMIYOR

DHMİ verilerine göre, bu yılın ekim ayında Türkiye’de transit yolcular ile birlikte hizmet verilen yolcu sayısı önceki yıla göre yüzde 14,1 artarak 17 milyon 877 bini aştı.

Yolcu trafiği 2022 Ekim ayında, pandemi öncesi dönem olan 2019 yılının aynı ayına göre eski seviyesine yaklaşsa da asıl artışın yurtdışı trafiğinden gelmesi ve iç hat yolcuların sayısının düşük seyretmesi dikkat çekti.

Yüksek enflasyon, seyahat masraflarının artması ve uçak bileti fiyatlarındaki yüksek artış vatandaşın uçakla seyahat etmesine engel olurken yolcular havayolu dışı alternatiflere yöneldi.

İÇ HATLAR YOLCU SAYISINDA SERT DÜŞÜŞ

Yurt içinde, DHMİ tarafından açıklanan ekim ayı uçuş istatistiklerine göre, ekim ayında iç hat yolcu sayısı ise aylık yüzde 5,5 gerileme ile 6 milyon 823 bin oldu. Sözcü'de yer alan habere göre, aylık bazda ekimde yaşanan gerilemenin mevsimsel etki ile ilişkisi bulunsa da iç hatlar yolcu trafiğindeki yıllık gerileme de dikkat çekti.

Geçtiğimiz yılın aynı ayında iç hatlarda taşınan yolcu sayısı 7 milyon 36 bin olarak gerçekleşmişti. Böylece iç hatlarda seyahat eden yolcu sayısı yüzde 3 oranında gerilemiş oldu. Dış hatlar yolcu sayısı ise ekimde önceki yıla göre yüzde 27 artarak 11 milyona ulaştı.

Öte yandan pandemi öncesi dönem olan 2019’a kıyasla yolcu sayısında yaşanan değişim de dikkat çekti. Dış hat yolcu sayısı 2022 Ocak-Ekim döneminde 2019’un aynı dönemine göre yüzde 6,8 oranında geride kalırken iç hat yolcu sayısı aynı dönemde 2019’a göre yüzde 29 daha düşük olarak gerçekleşti.

TAVAN FİYAT YIL İÇİNDE YÜZDE 83 ARTTI

Yurt içinde seyahat edecek yolcuların hava yollarına olan talebinin düşmesinde uçak bileti fiyatlarındaki artış etkili oldu. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bu yıl tavan fiyat ücretlerinde tam 5 kez artışa gitti.

Havayolları, yakıt ve diğer maliyetlerin artması gibi sebeplerle uçak bileti fiyatlarına zam yaparken son olarak ağustos ayında yapılan tavan fiyat zammıyla birlikte ekonomi sınıfında uçacak iç hat yolcuları için tavan fiyatı 1100 TL oldu.

Bu ücret sene başında 599 TL olarak belirlenmişti. Böylece yılbaşından bu yana uçak biletlerinin tavan fiyatı yüzde 83 artış gösterdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.