İBB, Taksim Meydanı için sözü İstanbullulara bıraktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bakırköy Meydanı, Salacak kıyıları ve Taksim Meydanı'nda uygulanacak projelerin İstanbul halkı tarafından belirlenmesi için oylama başlattı.

19/10/2020 18:00
İBB, Taksim Meydanı için sözü İstanbullulara bıraktı

Bugün başlayan oylama İBB'nin uygulanacak proje tasarımlarını belirlemek üzere Mart ayında düzenlediği yarışmalarda seçilen tasarımlar arasından yapılacak. İstanbullular, Kent Konseyi kontrolünde yapılacak olan oylamaya TC Kimlik Numarası ile katılabilecek.

İBB oylamanın başladığını sosyal medya hesabından "Taksim, Bakırköy ve Salacak yarışmalarında söz sırası İstanbullularda" şeklinde duyurdu.

Halk oylamasına sunulan projeler nasıl seçildi?

İBB’nin kamusal alanları; erişilebilir, özgür, canlı, huzurlu ve güvenli yerler olması amacıyla başlattığı "İstanbul Kamusal Mekanlarına Kavuşuyor" temalı etkinlikler kapsamında kent çapında belirlenen alanlarda uygulanacak projeleri seçmek için açtğı yarışmalar geçtiğimiz aylarda tamamlandı.

23 Ağustos'ta “Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması", 11 Eylül'de Anadolu yakasının ulaşım, hizmet ve dinlenme merkezi haline gelmesini amaçlayan “Salacak Kentsel Tasarım Yarışması” ve son olarak 20 Eylül'de "Taksim Kentsel Tasarım Yarışması" sonucu her bir yarışmada seçilen üç tasarım eşdeğer ödül kazandı, beş tasarım da mansiyon ödülüne layık görüldü.

Bakırköy Meydanı, Salacak ve Taksim için eşdeğer ödül kazanan üçer proje için 19 Ekim'de başlayan halk oylaması 12 Kasım'a kadar sürecek. Oylama İstanbul Senin adlı internet sitesi üzerinden yapılacak.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir