IATA'dan hükümetlere 'Bloke fon' çağrısı

IATA Genel Direktörü Willie Walsh, havayollarının ticari faaliyetlerden elde ettikleri gelirleri ülkelerine geri gönderemedikleri pazarlarda hizmet sunmaya devam edemeyeceklerini belirterek, "Hükümetlerin bu durumu çözmek için sektörle birlikte çalışması gerekmektedir" dedi.

04/06/2023 22:40
IATA'dan hükümetlere 'Bloke fon' çağrısı

Havacılık sektörünün bloke fonları Nisan 2022'de 1.55 Milyar Dolar iken Nisan 2023'te %47 artışla 2.27 milyar dolara yükseldi. IATA Genel Direktörü Willie Walsh, havayollarının ticari faaliyetlerden elde ettikleri gelirleri ülkelerine geri gönderemedikleri pazarlarda hizmet sunmaya devam edemeyeceklerini belirterek, "Hükümetlerin bu durumu çözmek için sektörle birlikte çalışması gerekmektedir" dedi.

IATA Genel Direktörü Willie Walsh konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Havayolları, ticari faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri ülkelerine geri gönderemedikleri pazarlarda hizmet sunmaya devam edemezler. Hükümetlerin bu durumu çözmek için sektörle birlikte çalışması gerekmektedir, böylece havayolları ekonomik faaliyet ve istihdam yaratma açısından hayati önem taşıyan bağlantıyı sağlamaya devam edebilir."

İlk beş ülke bloke edilen fonların %68,0'ını oluşturuyor. Bu ülkeler şunlar:

* Nijerya (812,2 Milyon Dolar)

* Bangladeş (214,1 Milyon Dolar)

* Cezayir (196,3 Milyon Dolar)

* Pakistan (188,2 Milyon Dolar)

* Lübnan (141,2 Milyon Dolar)

IATA, havayolu şirketlerinin bilet satışı, kargo alanı ve diğer faaliyetlerinden kaynaklanan bu fonları ülkelerine geri göndermelerini sağlamak için hükümetleri uluslararası anlaşmalara ve anlaşma yükümlülüklerine uymaya çağırdı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.