Hamit Kuk: Yaşananlar tam bir komedi

“Tam kapanma” sürecinde seyahat acentalarının muafiyet kapsamına alınmamasını eleştiren TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, Turizm Meclisi TV'ye yaptığı açıklamada, “Ya art niyet var ya da iletişim sorunu” dedi.

04/05/2021 11:40
Hamit Kuk: Yaşananlar tam bir komedi

Seyahat acentalarının “tam kapanma” sürecinde muafiyet kapsamına alınmamasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğu bulunduğunu ifade eden TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, yaşanan olayı “komediye” benzetti…


Kaos 7 Mayıs’a kadar ötelendi
Tam kapanma ile Antalya’da yaşanan belirsizliğin devam ettiğini anlatan Hamit Kuk, İçişleri Bakanlığı’nın eski izin belgesi formatının geçerliliğini 7 Mayıs’a kadar uzatmasının, yaşanması muhtemel kaosu ötelediğini söyledi.

Türkiye’ye gelen turistin yüzde 90’nı tur operatörleriyle geliyor

Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 90’nına yakınının tur operatörleri ile geldiğini hatırlatan Hamit Kuk, “Genelgede sadece oteller ve havayolu şirketleri muaf tutulmuş. Bu inanılır gibi değil” dedi.

Sürekli sorun çözmek zorunda bırakılıyoruz

Seyahat acentalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürekli görmezden gelindiğini ifade eden Hamit Kuk, “Bunun artık bir kasıt olduğunu düşünmeye başladık. Daha önce de seyahat acentaları muafiyetin dışında tutuldu. Biz TÜRSAB olarak sürekli gidip sorunu çözmek için uğraş vermek zorunda kalıyoruz” dedi.

Ya art niyet var ya da iletişim sorunu var
Turizmi bilen bir bakanın görevde olduğu bir dönemde bu tür sorunların yaşanıyor olmasını anlamakta güçlük çektiklerini ifade eden Hamit Kuk, “Ya art niyet var ya da iletişim sorunu var” diyerek şöyle devam etti: “Geçen salıdan beri bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Durumu bakana anlattık, bakan yardımcısına anlattık. Valililere anlattık… Valiler inisiyatif almıyor. İçişleri Bakanlığı’na anlatmaya çalıştık. TOBB’u, ticaret odalarını devreye soktuk. Bugüne kadar hala çözülmedi, derdimizi kime nasıl anlatacağız bilmiyoruz.”

Seyahat acentaları kırgın…

Yaşanan durum karşısında seyahat acentalarının kırgın ve üzgün olduğunu anlatan Hamit Kuk, bu durumu sektörde güven ve motivasyon kaybına neden olduğunu söyledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir