Hamit Kuk: Avrupalı turist Türkiye'yi tercih ediyor

TÜRSAB Yönetimi Kurulu Üyesi Hamit Kuk, Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye yoğun ilgi olduğunu söyledi. Kuk, "Şu aşamada Avrupa pazarında rezervasyon akışımız devam ediyor. Sezon açıldı Avrupa pazarında. Bu sene Almanya oldukça iyi gidiyor. Arkasından İngiltere pazarı oldukça iyi gidiyor Türkiye için. Bu sevindirici haber" dedi.

17/04/2022 20:14
Hamit Kuk: Avrupalı turist Türkiye'yi tercih ediyor

Almanya'nın turizmde öncü ülkeler olduğunu ifade eden Hamit Kuk, "Şu aşamada Avrupa pazarında rezervasyon akışımız devam ediyor. Sezon açıldı Avrupa pazarında. Bu sene Almanya oldukça iyi gidiyor.

Arkasından İngiltere pazarı oldukça iyi gidiyor Türkiye pazarı için. Bu sevindirici haber. Hollanda ve Fransa keza iyi satışlar aldığımız pazarlar Avrupa’da. Ama Almanya orada her zaman en önde giden pazar" dedi.

Rusların turizm çıkmazı

Peki Türkiye'nin en çok kabul ettiği Rus turistlerin tercihi ne olacak? Zira Ruslar savaştan ötürü ambargo altında. Avrupa'ya ulaşmak bile çok kolay değil.

Hamit Kuk, bu durumu şu sözlerle anlattı: "Şu anda hükumetimiz Rus pazarında çalışan acentalarımızla beraber farklı çözümler üzerinde çalışıyor. Bu arada Rus hükumetiyle de görüşüyoruz. Keza Ukrayna hükumetiyle de görüşmelerimiz devam ediyor."

Rusya'yı tercih eden Avrupalı turistler de rotayı yeni destinasyonlara çevirecek. Keza Rus turistler de şimdiden yeni rota belirlemeye başladı.

Rusya'ya uçak yaptırımı

Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı ambargo nedeniyle turizmde ciddi aksaklıkların yaşanacağını ifade eden Hamit Kuk, Türkiye’nin bu durumu avantaja çevirebileceğini şu sözlerle anlattı:

"Rusya’dan 2 milyonluk bir potansiyel de İspanya ve İtalya gibi ülkelere tatile gittiğini düşünecek olursak şu anda yaptırımlar nedeniyle Rus vatandaşlarının bu ülkelere gitme şansı yok. Eğer biz Türkiye olarak Rusya’yla birlikte bu ulaşım sorununu çözersek, Rusların kesinlikle Türkiye’ye tatile geleceğini düşünüyorum"

Turizmde gidişat olumlu

Turizm sektörü Ocak ayından itibaren toparlanmaya girdi. Gidişat olumlu yönde yorumları yapılıyor. Rusya-Ukrayna savaşının biran önce son bulması sektörü daha da hareketlendirecek.

Tur operatörü Taner Aktaş, Rusların Türkiye'yi tercih ettiğini ifade ederek, "Haziran sonu itibarıyla yaklaşık 4 bin 500-5 bin kişilik ciddi bir kongre organizasyonumuz var. Bunlar hep Rusya’dan gelecek. Daha önceden bunu İngiltere'de planlıyordu. Fakat şimdi iptal ettiler, İstanbul’a çektiler" sözleriyle turizm hareketliliğini anlattı.

Ruble adımı olumlu yansıyacak

Ticaret yaparken milli para birimi kullanmanın avantajlı olduğunu söyleyen Hamit Kuk, TRT Haber'e yaptığı açıklamada, “Rusların Türkiye ile ticaret yaparken Rubleyi kullanması her zaman sektörün dinamizmini artıracaktır. Potansiyeli artıracaktır.

Bu açıdan baktığımızda rublenin kullanılması, euro ve dolar dışında ruble para biriminin ve Türk lirasının kullanılması turizm sektörüne olumlu yansır” diye konuştu. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.