Hafta sonu, Kastamonu’ya kaçıp, oksijen alma zamanı...

Şimdi, Kastamonu zamanı… Haydi ne duruyorsunuz. Hafta sonu, Kastamonu’ya kaçıp oksijen alma zamanı…

Turizm Aktüel Turizm Aktüel
01/01/2020 02:40
Hafta sonu, Kastamonu’ya kaçıp, oksijen alma zamanı...
Türkiye’nin en zengin doğal rezervlerini, flora faunasını, 2 tane milli parkı, çok sayıda endemik bitki türünü, kanyon, mağara, şelale, yayla gibi eşsiz doğal güzellikleri bünyesinde toplayan Kastamonu ilimiz, bahar ve yaz mevsiminin tüm güzelliklerini gözler önüne seriyor. Yemyeşil çayırları, rengarenk çiçekleriyle Kastamonu, bir botanik bahçesi olarak, oksijeni ciğerlerinize çekmeniz için sizleri bekliyor.

Kastamonu’da, ‘çam kokulu konaklar’ da uyanın

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel dokusuyla muhakkak görülmesi gerektiğini kaydeden Kastamonu Konakları Yönetim Kurulu Başkanı Gülsen Kırbaş, 200 yıllık ahşabın mis gibi çam kokan konak butik otellerinde uyanmanın ayrıcalık olduğunu belirtiyor.
Gülsen Kırbaş, konuşmasını şöyle sürdürüyor:
“Tarih ve kültür birikimi çok yoğun olan Kastamonu’nun, turizm alanında pek çok artısı bulunuyor. Özellikle, butik otellere dönüşüp, hizmet veren konakları, insanı 150-200 yıl geriye götürüyor. Osmanlı’nın en önemli vilayet merkezlerinden biri olan Kastamonu’da, karşımıza çıkan sivil mimari, şaşaalı bir eşraf yaşamının geleneklerini barındırıyor. Mevcut konaklarımızda, hala bu izleri sürmek mümkündür. Titizlikle restore edilip, butik otele dönüştürülmüş bu konaklarımızda, 200 yıllık ahşabın mis gibi çam kokusunu içinize çekebilir, beton girmemiş doğal mimarisinde, hayatınızın en derin ve rahat uykusunu uyuyabilirsiniz. Böyle bir konakta uyanmanın zevki de bir başkadır. Kastamonu’nun yöresel ürünleriyle yapacağınız enfes bir kahvaltı, sizi hayatın ne kadar yaşanılası olduğu konusunda bir kez daha ikna edecek, bu güzelliği yaşadığınız için müteşekkir olacaksınız. Bir hafta sonunu kendinize ayırın, küçük bir kaçamak yapın. Hem Kastamonu’nun tarihi- kültürel ve doğal güzelliklerini, hem de çam kokulu konaklarda konaklamanın keyfini yaşayın, inanın eve dönmek zor gelecek”

Kastamonu, ‘açık hava müzesi’ gibidir  

7 bin yıllık tarihiyle, Hitit’lerden günümüze kadar birçok uygarlığa merkezlik, iki Türk beyliğine başkentlik yapmış olan Kastamonu’nun, Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli vilayetlerinden biri olduğunu hatırlatan Gülsen Kırbaş, “Kastamonu, ‘yaşayan bir tarih müzesi’ gibidir. Kentte, Pontus ve Roma dönemlerinden kalıntılar, Çobanoğulları, Candaroğulları, Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinden ise çok önemli eserler mevcuttur. Tarihi kalıntılar, kent genelinde, canlı olarak ayaktadır. Şehrin sokaklarını, saatlerce bıkmadan gezebilir ve her köşede karşınıza çıkan eserlerin ihtişamına hayran kalırsınız. Kentin yakın çevresi ve ilçeleri ise, doğa turizmi türleri için eşsiz kaynaklara sahiptir. Yakın gelecekte Kastamonu, kültür ve eko-turizmin parlayan yıldızı olacaktır” diyor.
    

Kastamonu Konakları iletişim bilgisi
**Toprakçılar Konakları 0366 - 212 18 12
**Uğurlu Konakları         0366 -212 82 02-04


 

Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.