Gürcistan’da ‘Rusya ile uçuş’ krizi büyüyor

Rusya’nın Gürcistan’a uçuş yasaklarını kaldırması ve Gürcü vatandaşlarına vizesiz rejim getirmesi ülkede kriz çıkardı.

22/05/2023 23:11
Gürcistan’da ‘Rusya ile uçuş’ krizi büyüyor

Gürcistan'ın resmi havayolu şirketi Georgian Airways, Rusya'ya uçuşların yeniden başlatılması kararını eleştiren Rusya karşıtı görüşleriyle bilinen Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili'nin uçaklarında seyahat etmesine izin vermeme kararı aldı. Havayolu şirketinden yapılan açıklamada, “Salomé, ulusal havayolunu boykot ettiğini duyurdu.

Bu nedenle Gürcü halkından özür dileyene kadar kendisini 'istenmeyen insan' ilan edeceğiz ve uçaklarımıza bindirmeyeceğiz” denildi. Haberrus'uta yer alan habere göre Zurabişvili, Putin'in Gürcü vatandaşlarına vize uygulamaya son vermesini ve direkt uçuşlara izin vermesini "provokasyon" diye nitelemiş, vatandaşları Georgian Airways'i kullanmaktan vazgeçmeye  çağırmıştı.

Gürcistan hükümeti ise Putin'in kararını destekleyor 

Gürcistan hükümeti ise, Putin'in kararını destekleyor. Öte ayndan Rusya ile Gürcistan arasına direk uçuşların yeniden başlaması Gürcistan'da protestolara neden oldu. Yüzlerce kişi Şota Rustaveli havaalanının yakınında uçuşları protesto etti.

Gürcistan ile Rusya arasında uçuşlar Georgian Airways'e ek olarak, Rus özel  havayolları Azimut ve Red Wings tarafından gerçekleştiriliyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.