Gelecek yıl için rezervasyon alıyoruz... Seyahat planlamasında süre 1 aydan 6 aya çıktı

Rezervasyon alışkanlıkları pandemi öncesine dönüyor. Son 2 yıldır tatil planlarını 1 ay önceden yapan turistler, rezervasyon taleplerini 6 ay önceden oluşturuyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, “Bir sonraki yıl için, rezervasyonlar almaya başladık” dedi.

02/11/2022 13:27
Gelecek yıl için rezervasyon alıyoruz... Seyahat planlamasında süre 1 aydan 6 aya çıktı

Turizmde son dakika rezervasyon süresi bitti, planlama ve rezervasyon süresi 6 aya çıktı. Pandemiyle birlikte zor günler geçiren turizm sektörü toparlanıyor. Pandemi kısıtlamaları olmadan geçen ilk turizm sezonunda son dakika satışlarla turist sayısı yükseldi. Şimdi ise rezervasyon alışkanlıkları eskiye dönüyor. Son 2 yıldır tatil planlarını 1 ay evvelden yapan turistler, rezervasyon taleplerini 6 ay önceden yapmaya başladı.

Turizm sektörü pandemiden önceki gibi önlerini görebilmeye başladıklarını belirtiyor. Biletler 3-6 ay önceden alınıyor Pandemiyle birlikte planları beklenmedik şekilde birçok kez iptal olan seyahatseverler, yeni alışkanlıklar edinmişti. Uçak bileti satın almaları çoğunlukla uçuşa bir hafta-15 gün kala yapılırken, şimdilerde kampanyalarında etkisiyle eski haline döndü. Uçak bileti satın almaları, uçuşa 3-6 aya kala yapılmaya başladı.

"Temmuz ve ağustos ayları çok yoğun geçti"

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, 2022’ye iyi başlayan ve sonrasında da yükselişini sürdüren turizm sektörünün yaz dönemini de yüksek doluluklarla kapattığını belirtti. Selenay Yağcı imzalı haberde Eresin, “Temmuz ve ağustos ayları çok yoğun geçti. Eylül ayında da grafikler yukarıdaydı. İstanbul’un hem ağustos ayında hem de sekiz aylık dönemde doluluk ve oda başı gelir ortalaması, Avrupa destinasyonları ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor” dedi.

Yılın son çeyreğinde de buna benzer rakamların devam etmesini öngördüklerini kaydeden Eresin, “Bu yükseliş trendinin 2022 yılı genelinde sektörü, 2019’un, yani pandemi öncesi dönemin üzerine taşıyacağını umuyoruz. 2023’te her şey böyle devam ederse, Türkiye turizmde yıla çok şanslı başlayacak. Eski yıllarda olduğu gibi yeniden bir sonraki yıl için, 2023 için rezervasyonlar almaya başladık. Pandemi dönemindeki fedakarlıklarımızın karşılığını 2023’te çok parlak şekilde alabilmeyi umuyoruz” diye konuştu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.