Gastronomi en cazibeli seyahat motivasyonlarından biri

Turizm meslek liselerinden mezun olanlara istihdam sağlamak amacıyla başlatılan ”Sektör Yetenek Avında” projesi kapsamında Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması, 3. yılında da genç yetenekleri bir araya getirdi.

28/02/2020 23:13
Gastronomi en cazibeli seyahat motivasyonlarından biri

‘Sektör Yetenek Avında’ projesi kapsamında Metro Türkiye’nin bünyesinde yer alan Gastronometro’da gerçekleşen yarışmada, 12 okulun öğrencileri kıyasıya yarıştı. Yarışmanın birinciliğini, Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandı.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra turizm meslek liselerinden mezun olanlara da istihdam sağlamak amacıyla başlattığı ”Sektör Yetenek Avında” projesi kapsamında düzenlenen Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması, 3. yılında da genç yetenekleri bir araya getirdi.

TÜROB’un Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye iş birliğiyle düzenlediği yarışmanın birinciliğini Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi göğüsledi. Yarışma kapsamında Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise, üçüncü oldu.

Hedefimiz bu yarışmayı büyütmek

Metro Türkiye’nin bünyesinde yer alan Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’da gerçekleştirilen ödül töreninde, Sektör Yetenek Avında yarışmasını üçüncü kez gerçekleştirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirten TÜROB Başkanı Müberra Eresin, yarışmayla ilgili şunları söyledi: “Turizm otelcilik sektörü ve meslek liseleri arasında bir köprü oluşturmak üzere hayata geçirdiğimiz, Sektör Yetenek Avında isimli liseler arası yemek yarışmasını 2018 yılından beri gerçekleştiriyoruz.

Gastronomi şüphesiz son yılların en cazibeli turizm ürünlerinden ve seyahat motivasyonlarından biri. Ülkemizde bu alanda çok güzel işler yapılıyor, harika projelere ve girişimlere şahit oluyoruz. Geç kalınmış bir farkındalık ama Türkiye gibi gastronomi zengini bir ülke için başarmak zor olmadı. Turizm sektörü içerisindeki her alanda olduğu gibi gastronomi de fazlasıyla nitelikli iş gücüne ve deneyime dayanıyor.

Dolayısıyla, gençler bu konuda en önemli avantajımız ve güvencemiz. Hedefimiz bu yarışmayı büyütmek, Türkiye geneline farklı kategorilerle genişletmek, okul – sektör işbirliğinin en güzel ve anlamlı örneğini sürdürülebilir şekilde ortaya koymak.”

Bahadır Yaşık: Nitelikli turisti şehrimize, ülkemize getirmek çok önemli

Toplantıda bir konuşma yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkan Yardımcısı Bahadır Yaşık, İTO olarak bu tür etkinlikleri her zaman desteklediklerini belirtti. Konuşmasına, toplantıya katılanları selamlayarak başlayan Yaşik, “Nitelikli turisti şehrimize, ülkemize getirmek çok önemli. Nitelikli turisti şehrimize getirmek için de, nitelikli personele ihtiyacımız var. Bu yüzden bugün burada yaptığımız etkinliği çok önemsiyorum.

Bu tür etkinlikler hem gençlerimizin motivasyonunu arttırıyor, hem de sektörümüzün dinamiklerini daha güçlü bir hale getiriyor. Ülkemizin gastronomi turizmi potansiyeli çok zengin. Doğu mutfağı farklı, Güneydoğu’nunki farklı, Karadeniz mutfağımız ayrı güzel, Ege mutfağı ayrı özel. Ama maalesef olayın markalaşma kısmına bir türlü geçemiyoruz. İtalya bize spagettiyi öğretti ama biz lahmacunu satarken, Turkish pizza olarak pazarlıyoruz. Marka olacaksak, Lahmacunu lahmacun diye satacağız. Turkish pizza olarak satmayacağız” dedi.

İTO olarak İstanbul’daki meslek liselerine sundukları katkılar hakkında da bilgi veren Bahadır Yaşık, İTO olarak İstanbul’daki 54 meslek lisesinin laboratuvarından bilgisayarına kadar, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirebilecekleri ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.  

“Anadolu lezzetleri gibi kendi hikâyenizi yazın”

Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai, etkinlikte yaptığı konuşmada genç şefleri desteklemenin Türk mutfağının değerlerini gelecek nesillere aktarma amacıyla atılan en önemli adımlardan biri olduğunu belirtti. Minialai, “2015 yılında eğitim, AR-GE ve gastronomi dünyasını bir araya getiren bir buluşma merkezi olarak Metro Türkiye bünyesinde hayata geçirdiğimiz Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’da bugün genç şef adaylarımızın heyecanını paylaşıyoruz.

Türk mutfağının uluslararası alanda tanıtılması için genç şeflerimizin büyük bir sorumluluk taşıdığına inanıyorum. Genç şeflerimiz, geleceğin şefleri olarak Türkiye’nin zengin lezzetlerini tüm dünyaya tanıtacak ve tattıracaklar. Türk mutfağını en iyi şekilde öğrenerek, geleneklerini bilerek ve reçetelerinde, menülerinde Coğrafi İşaretleri ürünleri kullanarak Türk mutfağının bilinirliğini sağlama yolunda önemli adımlar atmaları gerekiyor. Genç şeflerimizin Türk mutfağına sahip çıkmalarını ve Anadolu lezzetleri gibi kendi hikâyelerini yazmalarını arzu ediyorum.” dedi.

12 okula toplam 85 bin TL’lik ödül

‘Sektör Yetenek Avında’ yarışmasında birinci olan Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İnoksan’dan 10 bin TL’lik hediye çekiyle ödüllendirildi. İkinci olan Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 6 bin TL, üçüncü olan Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise 4 bin TL’lik hediye çekiyle ödüllendirildi.

Şile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ecolab’dan hijyen ödülü alırken, katılımcı tüm okullara ayrıca Ecolab’dan 4’er bin TL değerinde hijyen ürünleri paketi hediye edildi. İlk üçe giren okullara ayrıca Pirge tarafından şef bıçağı hediye edildi.

 

Yorumlar