Galataport İstanbul'a ikinci yolcu gemisi

Galataport İstanbul, ikinci yolcu gemisini ağırlıyor. 1 Ekim’de Bulgaristan'dan gelen Sea Dream II'den sonra bu kez Yunanistan'dan gelen yolcu gemisi Viking Sky, Galataport İstanbul rıhtımına demirledi. Yolcular iki gün kalacakları İstanbul'da başta Karaköy ve tarihi yarımada olmak üzere şehrin tarihi ve turistik noktalarını gezerek şehre hem turistik hem de ekonomik anlamda hareketlilik getirecek.

15/10/2021 17:18
Galataport İstanbul'a ikinci yolcu gemisi

Şehrin tarihi limanını dünya standartlarında bir kruvaziyer limanı ile kültür sanat, alışveriş ve gastronomi merkezine dönüştüren, 200 yıldır kapalı olan sahil şeridini yeniden halkın erişimine açan Galataport İstanbul, ilk yolcu gemisinden iki hafta sonra ikinci yolcu gemisini ağırlıyor.

Yunanistan’dan hareket eden Viking Sky, bugün 500 yolcusuyla Galataport İstanbul limanına yanaştı. Viking Sky’ın bağlı olduğu Viking Ocean Cruises firmasının altı gemisinin ikisi Amerika’da, dördü ise Avrupa’da seyahat halinde bulunuyor.

Şirketin Avrupa sularındaki dört gemiden biri olan ve Galataport İstanbul’a gelen Viking Sky’ın yolcuları ve mürettebatı, gemi içerisinde bulunan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bir laboratuvarda gerekli antijen testlerine ve ateş ölçümlerine tabi tutularak seyahat ediyor.

1 Ekim’de Bulgaristan’ın Varna şehrinden gelen SeaDream II adlı gemiden sonra Galataport İstanbul’a demirleyen ikinci yolcu gemisi olan Viking Sky, İstanbul’da iki gün kalacak.

Eşsiz tarihi yarımada manzarasıyla şehre giriş yapan yolcuların gemiden ayrılmasının ardından, 18 Ekim’de gemi yolculuklarına İstanbul’dan başlayacak yeni yolcuları ile tekrar Kuşadası üzerinden Yunanistan’a gitmek üzere limandan ayrılacak.

VALİ YERLİKAYA: YENİ REKORLAR İÇİN HAZIRIZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

''Kruvaziyer turizminin sevilen destinasyonlarından İstanbul’umuza seferler yeniden başladı. Yeni rekorlar için hazırız. Galataport Limanı’na yanaşan Viking Sky Gemisi'ndeki misafirlerimizi bekliyoruz. Turizm sektörümüze hayırlı olsun.''

Galataport İstanbul’a yılda mürettebat dahil 1,5 milyon kruvaziyer yolcusu gelmesi bekleniyor. Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’ye gelen bir turist ortalama 62 dolar harcıyor. Galataport İstanbul’a gelecek kruvaziyer yolcusu turistin ortalama harcamasının 400-600 euro arasında olacağı tahmin ediliyor.

CLIA’nın (Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği) 2018 yılı raporuna göre ise indi-bindi yapan bir yolcu ana liman şehrinde 376 dolar, günübirlik seyahat eden bir yolcu 101 dolar harcıyor. Bu araştırmalar kruvaziyer yolcularının, gemiyle uğradıkları her ülkede diğer turistlerin ortalama harcamalarının çok üstünde bir döviz girdisi sağladığını ortaya koyuyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.