Otelde temizlik işçisiydi, milletvekili seçildi

Fransa'da önceki gün Macron'un yenilgisiyle sonuçlanan genel seçimlerde bir temizlik işçisi de milletvekili seçildi. Afrika kökenli 48 yaşındaki Rachel Keke, geçimini bir otelde temizlik yaparak sağlıyordu.

21/06/2022 12:01
Otelde temizlik işçisiydi, milletvekili seçildi

Fransa'da önceki gün Macron'un yenilgisiyle sonuçlanan genel seçimlerde bir temizlik işçisi de milletvekili seçildi. 48 yaşındaki Fildişi Sahili doğumlu Rachel Keke, Fransa'nın milletvekili seçilen ilk temizlik işçisi olarak tarihe geçti.

Afrika kökenli 48 yaşındaki Rachel Keke, geçimini bir otelde temizlik yaparak sağlıyordu. Hürriyet'te yer alan habere göre Keke, kendisi gibi çok sayıda işçi ile beraber Fransız tarihinin en uzun otel grevlerinden birine öncülük etti ve hak arama mücadelesi onu Fransa Parlamentosuna kadar götürdü.

Eski spor bakanı Roxana Maracineanu'yu geride bıraktı 

Keke'nin öncülüğünü yaptığı grevde çoğunluğu Afrikalı kadınlardan oluşan işçiler iki yıl verdikleri mücadeleden galip çıktılar. Keke, süpermarket kasa personeli veya bütün gün oturmalarına izin verilmeden ayakta duran mağaza güvenlik görevlileri gibi kilit çalışanların karşılaştığı zorlukları seçim kampanyası boyunca tekrar tekrar dile getirdi ve amacının 'görünmeyeni görünür yapmak' olduğunu belirtti.

Sol ittifaktan, ülkenin en fakir bölgesinden aday olan Keke, güçlü rakibi eski spor bakanı Roxana Maracineanu'yu geride bırakarak milletvekili seçildi.

Keke ilk açıklamasında "Bugün milletvekili seçildim. Ben sesi olmayanların sesiyim. Ben hizmetçiyim, temizlikçiyim, hasta bakıcıyım. Tüm görünmez bu mesleklerin ulusal mecliste görünür olmasını sağlayacağım. Örnek bir milletvekili olacağım hiç endişelenmeyin" ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.