Firuz Bağlıkaya: Turizm için herkesle el ele vermeye hazırız

Antalya-Belek’teki Pine Beach Resort Hotel’de gerçekleştirilen TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi, yapılan törenle başladı.

19/11/2021 16:33
Firuz Bağlıkaya: Turizm için herkesle el ele vermeye hazırız

Açılışın ilk konuşmasını TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptı. Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katıldığı açılış töreninde konuşan Başkan Firuz Bağlıkaya, ülkemizin son iki yıldır mücadele ettiği ve sektöre tarihin en derin etkisini bırakan pandemi dönemini ve turizm geleceğini değerlendirmek için bir araya geldiklerini belirtti.

Bağlıkaya, “Antalya’ya bu kongre ile bir ivme katmak istiyoruz. İlk olarak erken rezervasyon kampanyasının öncelikle ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Mesleğimizi daha ileriye taşımak için bir aradayız” dedi.

FİRUZ BAĞLIKAYA: “TURİZM İÇİN HERKESLE EL ELE VERMEYE HAZIRIZ”

Turizmin doğası gereği kültürleri birleştiren, dayanışma ruhu oluşturan krizlere karşı koyan birleştirici bir güç olduğunu söyleyen Başkan Bağlıkaya, “Tüm krizleri omuz omuza yılmadan bu iradeyi ortaya koyan dostlarımızı saygıyla selamlıyorum. Burada bir arada olmanın değerini biliyoruz. Hayallerimiz var. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya ve meslek bırakmak için verdiğimiz sözler var.

Sektöre hayat veren 50 yıllık bir kurum TÜRSAB var. Zor günlerdeyiz. Tüm dünya gibi biz de pandemiden nasibimizi aldık. Ağır yaralandık. Buna rağmen yılmadık çalıştık. Kendimizi unuttuğumuz, ülkemizi için seferber olduğumuz günlerde ülke ekonomisine can sunu olduk. TÜRSAB olarak çok şeyler yaptık. Geriye bakıp şikayet etmek yerine, ileriye bakıp çalışmak sektörümüzün en önemli özelliğidir. Bu nedenle hep birlikte durum değerlendirmesi yapmak ve ortak aklı harekete geçirmek için buradayız” dedi.

TEMMUZ AYI İLE BAŞLAYAN HAREKETLİLİK SEKTÖRÜN TOPARLANMASINA NEDEN OLDU

“Temmuz ayı ile başlayan hareketlilik sektörün toparlanmasına neden oldu” diyen Bağlıkaya, “Turizm içindeki bazı segmentler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Bu segmentlerin toparlanması için biraz daha süre var. Pandeminin sona ermesi ile bazı segmentlerin kısa sürede toparlanmasını bekliyoruz. İnsanlar normale dönüp erteledikleri tatillerini gezilerini gerçekleştirmek istiyorlar. Aşılanma oranlarının artması ve seyahat kısıtlamalarının kalkması rekabeti yeni bir boyuta taşıyacak.

Yeni bir hikayenin içine gireceğiz. Bundan önce de olduğu gibi bu hikayenin baş kahramanı olmak için bu yeniliklere hazırlıklı olmalıyız. Sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, dijitalleşme, bilgi kirliliği gibi kavramlar hayatımıza girdi. Hepimizin bu sürece hazırlıklı girmesi hayati bir önem taşıyor. Beklediğimiz gelecek yanı başımızda ve bunu görmemezlikten gelemeyiz. Biz seyahat acentalarına büyük görevler düşüyor.

KİM BİZİ YILDIRACAĞINI SANIYORSA BURAYA BAKIP YANILDIĞINI GÖRECEKTİR

TÜRSAB olarak biz de sektöre inancımız ve hizmet anlayışımızla bu yeni döneme daha güçlü girilmesi için yola çıktık. Yeni dönemde eksikliklerimizi ve avantajlarımızı görebilmek ve rotamızı çizmek ve her anlamda öz güvenimizi tazelemek için bu kongreyi yapacağız. 80’in üzerinde uzman turizmi konuşacak. Bu kongrenin önemini ve değerini bilmeyenler burada ortak aklın paydaşını küçük görenler olabilir.

Bu gibi durumda moral bozmayı huy edinmiş olanların boş teneke seslerine aldırmıyoruz. Kim bizi yıldıracağını sanıyorsa buraya bakıp yanıldığını görecektir. Biz mesleğimiz için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Turizm için herkesle el ele vermeye hazırız. Bu birlik ve beraberlik Türk turizmini en kısa sürede parlak dönemlerine taşıyacaktır. Türkiye’nin gururları olarak başımız dik alnımız ak yola devam ediyoruz. Alacağımız daha çok yol var. Bizleri yalnız bırakmayan değerli üyelerimize, konuklarımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.