Firuz Bağlıkaya: İstanbul’da bölgesel bazlı tanıtımın değer kazanıyor

Şişli’nin “Turizm” açısından değerlerinin ele alındığı “Şişli Turizmi Konuşuyor” paneli, Hilton İstanbul Bosphorus Hotel’de düzenlendi. Panelde bir konuşma yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul’un tek bir üründen fazlasını barındırdığını ve bölge bazlı tanıtımın değer kazandığını belirtti.

11/10/2022 15:39
Firuz Bağlıkaya: İstanbul’da bölgesel bazlı tanıtımın değer kazanıyor

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptığı konuşmada, İstanbul’un tek bir üründen fazlasını barındırdığını ve bölge bazlı tanıtımın değer kazandığını belirterek, “Bakanlık belediyeler kadar bu işe hakim olabilecek mi? Bakanlık gözlerini kapatsa da Şişli Belediyesi gözlerini kapatmamalı” dedi.

Bağlıkaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şişli, bizim için İstanbul'un ilçelerinden biri olsa da, dünyanın birçok şehrinden, hatta belki de Avrupa'nın bazı ülkelerinden daha büyük bir bölgeyi, daha kalabalık bir nüfusu oluşturduğu da bir gerçek. Şişli bölgesi, yabancı ziyaretçilerin İstanbul’daki turizm tesislerinde en çok konaklama gerçekleştirdikleri ilçeler arasında, Fatih ve Beyoğlu’nun ardından üçüncü sırada yer alıyor.

İstanbul’daki turizm tesislerine giriş yapan yabancıların yaklaşık %12’si, Şişli bölgesindeki otellerde konaklıyor. Pandemi öncesi dönem olan 2019 yılında Şişli’deki turizm tesislerine giriş yapan yabancı ziyaretçilerin sayısı 1,1 milyon olurken, bölgede gerçekleşen geceleme sayısı ise, 3 milyon seviyelerine yaklaştı.

Şişli'de her şey var. Gastronomi, otel, eğlence ve alışveriş... 

Şişli'den küçük ülkelerin turizm bakanları, turizm meslek örgütleri, turizm bütçe planları, fuarlarda büyük standları oluyor. Biz Şişli'yi turizm açısından değerlendirirken, bölgeye özgün girişimler istiyorsak, belediyemizi ve onun diğer birimlerini ülke gibi düşünmek zorundayız. Bu nedenle bu ve benzeri toplantıların, çok önemli olduğunu ve sürekli olması gerektiğini düşünüyorum.

Turizm bir bölgeye gezmek, görmek, kongreye katılmak, tedavi olmak, dinlenip güneşlenmek yani harcama yapmak için gelenlerin oluşturduğu bir endüstridir.  Gelenler, yiyecek, içecek, konaklayacak ve alışveriş yapacaklar ki turizm endüstrisi gelişsin, o bölge gelişsin. Şişli'de her şey var. Gastronomi, otel, eğlence ve alışveriş var.

Turizmde plansiz büyüme gerçek ve sağlıklı büyümenin en büyük düşmanıdır 

Yatak sayısı, mekan sayısı yeterli mi, değil mi? Bunun üzerinden uzun tartışmayı ve buna göre planlama yapılmasını gerektiren önemli bir konudur. Ama plansızlık, bunu turizm gelişim politikası açısından söylüyorum, verimliliği yok eden bir şeydir.

Şişli'nin turizm gelişim planı var mı? Ben bilmiyorum. Eğer varsa, bilmemek benim eksikliğim olabilir. Yoksa çok kısa sürede el birliği ile yapılmalıdır Dünyada her ne kadar globalizasyon hakim olsa da, yerellik yükselen değer olmayı koruyor. Pazarlama ve tanıtımda ülke hatta şehir bazlı çalışmalar kadar bölge bazlı, tematik pazarlama ve tanıtım önem kazanıyor.

Şişli'nin turizm ile ilgili planlamasında var olanları doğru tespit etmek ve değiştirilemeyecek olanlara yön vermek, eksikleri gidermek gerekir.

İstanbul yeterince büyük ve tek bir üründen fazlasını barindiriyor

Şişli, kendisini İstanbul’un içinde ama, ondan farklı tanıtım unsurlarıyla öne çıkarmali. İlçeler tatlı bir rekabetle, turizm pazarında yerini almalı diye düşünüyoruz.

Biliyorsunuz konaklama üniteleri ile belediyenin kontrolü, bakanlık tartafından kaldırıldı. Artık belediye belgeli tesis diye birşey yok. Bu iyi bir şey mi, kötü bir şey mi? Bunu zaman gösterecek. Bakanlık, belediyeler kadar bu işe hakim olabilecek mi? Aslında belediyenin içinde olduğu bir kontrol sistemi tercih edilmeliydi.

Burada asıl konuşulmasi gereken konu ise, Şişli turizmin ‘konutlara yayılmış’ başka deyişle ‘konut görünümlü konaklama işletmeciliğinin en yaygın yapıldığı bir bölge. Güvenlik boyutu, vergisel boyutu, acentalar tarafından pazarlanması, standartlarının belirlenmesi, belgelenmesi ve buna benzer bir çok konular var."

 

 

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.