Fettah Tamince için imar planı değiştirildi

İflas eden GTI Kayı Tur binasını satın alan Fettah Tamince’nin burası için imar değişikliği yapılarak turizm alanına dönüştürülmesine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden CHP ve İyi parti meclis üyelerinin de oylarıyla izin çıktı.

21/02/2023 12:52
Fettah Tamince için imar planı değiştirildi

Antalya Büyükşehir Belediyesinin Şubat ayı meclisi oturumunda, Fettah Tamince’nin şirketi Sembol İnşaat’a ait Lara bölgesindeki iflas eden GTI Kayı Tur binasının imar planı ‘Özel Sağlık Tesis Alanı’ndan, ‘Ticaret-Turizm Alanı’na dönüştürüldü.

Kendi partilerine tepki gösterip itiraz ediyorlar

Uzun süreden beri gündemde olan konunun Fettah Tamince’nin TV’lerde canlı yayınlanan depremzedelere yardım kampanyasına bağlanarak 120 milyon TL bağışladığını açıklamasının arkasından gelmesi ile ilişkilendiren yorumlar yapılırken iznin CHP’li belediyeden CHP ve İYİ parti meclis üyelerinin de topluca oy vermesiyle geçmesine CHP ve İYİ partiden bazıları buna tepki göstererek karara itiraz edeceklerini söylüyor.

CHP oylarıyla kabul edilmesi yaralayıcı

Antalya Büyükşehir Belediyesinin CHP’li eski Meclis üyelerinden Recep Tokgöz meclis toplantısının ardından yaptığı paylaşımda “Daha deprem dolayısıyla acılarımız taze iken bu kadar hızlı bir şekilde (bir ay içinde üç defa) meclise gelmesi ve kabul edilmesi, kabul edilebilecek bir şey değildir. Üstelik parti olarak eleştirdiğimiz bütün bu yanlışlıkları benim mensup olduğum parti meclis üyelerinin oyları ile kabul edilmesi benim için daha bir yaralayıcı olmuştur.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek ve imar komisyonunda yer alan CHP’li meclis üyelerini kınıyorum” dedi.

Antalya tarafı mı, Tamince mi

Antalya’da İYİ Parti’nin eski İl Başkanı olan Avukat Nizamettin Sağır da, sosyal medya hesabından “Bugün Antalya Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında gündemin 30. maddesinin görüşülmesinde, kimin Fettah Tamince’nin, kimin Antalya’nın tarafında yer alacağını hep birlikte göreceğiz” ifadelerini paylaştı.

Sağır, gündemdeki tüm maddelerin toplu olarak kabul edilmesiyle sonuçlanan meclis toplantısının ardından yaptığı paylaşımda ise, “Tamince kazandı. Tebrikler oy veren Antalya Büyükşehir Meclis üyeleri” şeklinde paylaşım yaptı.

Antalya Barosu geçen dönem Başkanı olan Avukat Polat Balkan, bunun Adrese teslim bir plan tadilat olduğunu belirterek “Plan değişikliği ve proje tadilatlarıyla, hiçbir kamu yararı olmayan ve kişiye özel bir düzenleme söz konusu. Adrese teslim bir plan tadilatından söz ediyoruz” dedi.

Sağlık tesisi kılıfı

Fettah Tamince’nin iflas eden Kayı Tur’un sahibi Talha Görgülü’den borcuna karşılık satın aldığı atıl durumdaki bina 2014 yılında icra yoluyla da satışa çıkarılmıştı. Önce özel bir sağlık kuruluşu ile hastane yapılmak istenen binanın bulunduğu parsel, plan değişikliği ile önce sağlık tesis alanına çevrildi, hastane projesi hayata geçirilemeyince ise yapılan son düzenleme ile ticaret-turizm alanına dönüştürüldü.

‘Korunacak alan’dı

Antalya’da tartışma yaratan imar düzenlemesine konu arazi, Lara bölgesindeki falezlerin hemen üzerinde, Düden Çayının denize döküldüğü alanda yer alıyor. Daha önce doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan Düden Çayı, Eylül 2020’de Cumhurbaşkanı Kararı ile Kesin Korunacak Alan olarak tescil edilmişti. İmar değişikliğine konu parsel, Düden Çayı’nın koruma sınırında yer alıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.