Erken rezervasyon talepleri çok iyi durumda

Kuşadası Otelciler Derneği (KODER) Yönetim Kurulu Üyesi Soner Sağlık, "2023’ten 2024’e geçişte ortalama döviz bazında yüzde 20 artış yapılmasına rağmen hala talepler yüksek. 2024’ü çok iyi bekliyoruz. Şu anda gelen erken rezervasyon talepleri çok iyi durumda" dedi.

08/12/2023 12:51
Erken rezervasyon talepleri çok iyi durumda

Soner Sağlık, “Döviz kuru, turizmci için çok önemli. Çünkü bizim yüzde 70-80 doluluklarımız Avrupa pazarı. Bizim maliyetlerimizin artışıyla döviz kurunun artışı birbirini karşılamazsa tabii ki otelci de maalesef bir noktadan sonra fiyat artışına gitmek mecburiyetinde kalıyor.

Bu sene de maalesef enflasyondaki artışı dövizin karşılayamaması durumu yüzünden, turizm olarak iyi bir sezon geçirsek de karlılık olarak aynı şeyi söyleyemeyiz. Yani doluluk ve misafir memnuniyeti olarak iyi ama maliyetlerin karşılanması ve karlılık anlamında biraz düşüş yaşadık. Yani otelci memnun ama çok kazanmadı” dedi.

“Erken rezervasyonlar çok iyi durumda”

Döviz kurunun artmasını beklediklerini dile getiren Soner Sağlık, “Bugünkü maliyetin yarın ne olabileceğini biz de göremiyoruz. O yüzden döviz kurunun artışı bizim için çok önemli. Eğer dolar-euro artmazsa ama maliyetlerimiz artarsa o bizi sıkıntıya sokacak. Tabii ki bunun dengesini bir tek biz değil, bütün Türkiye ekonomisi biliyor. Ben o dengenin yine kurulabileceğine inanıyorum. Yani şu an için döviz kurunun belli bir artışa geçmesi gerekiyor, her ne olursa olsun” şeklinde konuştu.

2024 erken rezervasyonlarda konaklama fiyatlarının yükselmesine rağmen yabancı turistlerin Türkiye’de tatil yapmaktan yine de vazgeçmediklerini belirten Sağlık, “2023’ten 2024’e geçişte ortalama döviz bazında yüzde 20 artış yapılmasına rağmen hala talepler yüksek. 2024’ü çok iyi bekliyoruz. Şu anda gelen erken rezervasyon taleplerine göre çok iyi durumda.

Böyle gidecek olursa, belli dönemlerde iç pazarda yer bulma sorunu bile yaşanacak. Ama tabii ki Türkiye’de her an ne olacağını bilmiyoruz, biz de temkinliyiz. Fiyatlarımızı düşünerek biz de temkinli gidiyoruz. Ama çok iyi bir sezon beklentisi var” diye konuştu.

“İç pazarda yüzde 50’nin üzerinde bir fiyat artışı olacaktır”

VOA Türkçe’ye konuşan Sağlık, yerli turistlerin de gelecek sezonda 2023’e göre yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalacağını söyledi. Sağlık, “Bizler otelciler olarak fiyatlarımızı belirlerken bir dahaki senenin ortalama döviz kurunu baz alıyoruz ve fiyatlarımızı ona göre belirliyoruz. 2024’te döviz bazında zaten yüzde 20 artış yapılmış oldu. Bu döviz artışıyla beraber (iç pazarda) üzülerek söylemem gerekiyor ama yüzde 50’nin üzerinde bir fiyat artışı olacaktır” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.