En iyi yıla doğru gidiyoruz... 3 ay sonra rakamlar daha da yükselecek

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Geleneksel Sektörler Buluşmalar toplantısında konuşan AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Yağcı, "En iyi yıla doğru gidiyoruz. 3 ay sonra bu rakamlar daha da yükselecektir. Türkiye ve Antalya için beklentilerin üzerinde bir sezon yaşıyoruz" dedi.

28/07/2022 13:22
En iyi yıla doğru gidiyoruz... 3 ay sonra rakamlar daha da yükselecek

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Geleneksel Sektörler Buluşmalar toplantısında konuşan AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Yağcı; dünya, Türkiye ve Antalya turizminin durumunu analiz ederek, gelecek trendlerine ilişkin öngürülerde bulundu. Yağcı, pandemi sürecindeki değişimleri anlatırken, son dönemde, lüks her şey dahil sisteminde bir talep artışı olduğunu vurguladı.

Antalya ve Türkiye’nin turizm hedeflerine de değinen Dr. Yağcı, “Hedeflerimiz büyük ve ulaşmak için çalışmalar yapıyoruz. Antalya’yı geleceğe hazırlamalıyız ve bunun çabası içindeyiz" dedi.

Lüks segment otel yatırımlarına ilgi 2019 yılının üzerinde seyrediyor

Avrupa bölgesi turizm hareketlerinde Türkiye’nin hızla topanlandığını belirten Erkan Yağcı, yatırımların da buna uygun geliştiğini vurgulayarak, “Baktığımızda özellikle lüks segment otel yatırımlarına ilgi 2019 yılının üzerinde seyrediyor.

Bu açıdan Türkiye ve Antalya, iyi hizmet vermeye devam ederse, bu hizmetin bir alıcısının olduğunu görüyoruz. Lüks her şey dahil sistemine büyük bir talep artışı var. Yani iyi hizmetin karşılığı pazarda var" diye konuştu.

Bir kez daha gördük ki istihdam turizm sektörü için çok önemli  

Pandemi dönemi ve sonrasında oluşan ve tüm destinasyonları saran personel yetersizliğine de vurgu yapan Yağcı, “Bir kez daha gördük ki istihdam turizm sektörü için çok önemli bir konu. Bizlerin çaba sarf etmesi gerekiyor. Rekabet gücümüzü kaybetmememiz için bu sorunu çözmeliyiz" dedi.

2022 sezonunda gelir ve harcamaların artmasını da değerlendiren Dr. Yağcı, şunları söyledi: “En iyi yıla doğru gidiyoruz. 3 ay sonra bu rakamlar daha da yükselecektir. Türkiye ve Antalya için beklentilerin üzerinde bir sezon yaşıyoruz. Böyle devam ederse yılsonunda Antalya’da 12 milyon turist sayısına ve yüksek gelire ulaşacağımızı öngörüyoruz.

Pandemi ve pandemi sonrasında tek hedefimiz turisti Antalya’ya getirmekti

Pandemi ve pandemi sonrasında tek hedefimiz turisti Antalya’ya getirmekti ve bunu da başardığımıza inanıyoruz. Antalya en hızlı toparlanan sahil destinasyonu oldu. Almanya, Polonya, İngiltere pazarlarında 2019 rakamlarını geride bıraktık. 2022 yılında 2019’a yaklaşan bir yıl yaşayacağız. Tahminimize göre 2019’un yüzde 90’ına ulaşacağız.”

 

Antalya’nın turizmi bütünleştiren ürünlerinden de bahseden Başkan Erkan Yağcı, “Antalya’da düzenlenecek etkinlikler zengiliğimiz açısından önemli. Antalya’da her 15 günde bir etkinlik olması gerekmektedir. Bunu başarabilirsek, Antalya turizmini yukarıya doğru daha sağlıklı taşıyabiliriz" diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.