Ekrem İmamoğlu'ndan Swissotel açıklaması... Geri aldık, biz satacağız

Teke Tek'te Fatih Altaylı'nın konuğu olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tartışma konusu olan Swiss Otel ile ilgili olarak, satışa çıkarılıp parasının ödeneceğini söyledi.

27/07/2022 12:36
Ekrem İmamoğlu'ndan Swissotel açıklaması... Geri aldık, biz satacağız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Teke Tek'te rant ve tartışmalı arazilerle ilgili iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu. Fatih Altaylı'nın Swiss Otel konusuyla ilgili, "Swiss Otel daha önce Kadir Topbaş zamanında özelleştirilmeye çıktı.

Orayı Türkiye'nin en zengin iş adamlarından bir tanesi zaten oteli kiracı olarak işleten kişi, satın aldı. Sanıyorum 600 Milyon Dolara. O dönemde iki otel böyle satılıyor: Biri Riyad Otel, biri Swiss Otel. Birini Doğuş Grubu alıyor, birini Özyeğin.

Bu süreç nedir?" sorusuna ise, Başkan İmamoğlu şöyle cevap verdi:

"421 Milyon Lira'ya satılmış 12 yıl önce. Buraya CHP'li birkaç meclis üyesi dava açıyor. Sonra bu iş önümüze geldi. Davayı satın alan kaybetmiş. Biz de çağırdık, "Sana paranı veremeyiz" dedik. AK Parti döneminde harcanmış. "Bize zaman tanırsanız, sizle anlaşmaya varız" dedik.

Ben tapumu alırım, daha iyi bir fiyata satarım. Sattığım fiyattan dolayı da çok daha büyük para kazanırım. Sadece sizinle dava uzamasın diye protokol yaptık. Sana paranı bir sene sonra ödeyebiliriz. Meclis'te karar çıkması lazım. "Satış kararı da çıkarsa ben kabul ederim" dedim.

Süreç oybirliği ile Meclis'ten çıktı. İBB olarak mutabakat yapmaya yetki aldık. Satış yetkisinden itibaren "Bir yıl içinde paranı öderiz" dedik. 1 Milyon 225 Milyon Lirasını verdiğimiz zaman burası bizim olacak. Şu anda devir söz konusu değil. En iyi fiyatı bulursak satarız. Piyasa araştırmaları yapıyoruz. İhale süreci başlayacak. Biz buradan bir kar elde edebilirsek satacağız."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.