Eğlence için otel zincirinin verilerini sildi

Vietnam’dan bir hacker çift, “eğlence için” Holidayy Inn, Crowne Plaza gibi otelleri barındıran zincire siber saldırı düzenleyerek sistemlerindeki verileri sildi. BBC’de yer alan habere göre, Britanya merkezli Intercontinental Hotels Group’a siber saldırı düzenlendi.

17/09/2022 14:37
Eğlence için otel zincirinin verilerini sildi

Vietnam’dan olduklarını söyleyen hacker çift, öncelikle bir fidye virüsü saldırısı düzenlemeye çalıştıklarını daha sonra ise yüksek miktarda veri sildiklerini söyledi. Çift, otel zincirinin veri tabanlarına “Qwerty1234” olan kolay şifreyi kırarak girdi.

Siber saldırının gerçekleşmesiyle dünya genelinde tüm müşteriler otel rezervasyonu ve check-in sorunları yaşamaya başladı. 24 saat boyunca sistemlere erişim kesildikten sonra şirket siber saldırıya uğradıklarını açıkladı.,

BBC’ye ulaşan hacker çift, öncelikle fidye virüsü saldırısı planladıklarını daha sonra “eğlencesine” şirketin verilerini sildiklerini söyledi.

Yaptıklarından pişman olmadıklarını söyleyen çift, “Biz de yasal bir işimiz olmasını tercih ederdik ancak Vietnam’da aylık maaş ortalama 300 dolar. Eminiz ki bu salıdır otel zincirini çok etkilemeyecektir” dedi. Çift, hiçbir müşteri verisini çalmadıklarını söyledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.