Efes ‘En İyi Türk Restoran’ı seçildi

Bu yıl Londra’da 6’ncısı düzenlenen ‘Euro Asia Curry Award’ törenine Efes Restaurant ve kurucusu Kazım Akkuş damgasını vurdu. Asya mutfaklarının değerlendirildiği törende, Türk mutfağından sadece Efes Restaurant ödüle layık görüldü.

06/01/2023 12:01
Efes ‘En İyi Türk Restoran’ı seçildi

Başta Londra olmak üzere Britanya’nın çeşitli bölgelerinden 600’den fazla davetlinin hazır bulunduğu törene çok sayıda politikacı, Lordlar Kamarası üyesi ve yerel yöneticiler ile belediye başkanları da katıldı. Törende Britanya’nın ‘En Iyi Türk Restoranı’ ödülüne layık görülen Efes Restaurant kurucusu Kazım Akkuş’a ödül, İstanbul görüntülerinin yer aldığı bir video slayt eşliğinde takdim edildi.

Salondakilerin ve davetlilerin yoğun ilgi gösterdiği ve övgü dolu anonslarla sahneye davet edilen Kazım Akkuş’a ödülünü alırken Efes Maple Street ortağı Ergün Akkuş ve Efes Stepney Green ortağı Muhammad Faseh eşlik etti. Konuklar arasında Eğitim Konsorsiyumu Yönetiminden Abdullah Halisdemir ve NewYox Media şirketi yöneticisi Fatih Öncü de yer aldı.

EFES MUTFAĞINDAN YETİŞENLER

Ödül gecesinde davetlilere sunulan kitapçıkta da Efes ve Kazım Akkuş ile ilgili övgü dolu ifadelere yer verilirken, 1974 yılında ilk kez faaliyet göstermeye başlayan Efes restoranların, ülke genelindeki Türk restoranlarının en başarılı örneklerinden birisi olduğu vurgulandı.

Restoranın, bugün İngiltere’de Yemek kültürünün bir parçası haline gelen kebap ve meze çeşitlerinin yaygınlaşmasında önemli bir rolü olduğu belirtilen kitapçıkta, Kazım ustanın yetiştirdiği çok sayıda şefin ülkenin farklı yerlerinde restoranlar işlettikleri aktarıldı.

Toplam 24 kategoride verilen ödüller İngiliz basınında da geniş yer buldu. Hint, Pakistan, Çin, Tayland, Malezya ve japon mutfaklarından restoranların ödüllendirildiği ‘Avrupa Asya Köri Ödülleri’ törenine özellikle Muhafazakar Parti çevreleri yoğun ilgi gösteriyor.

KAZIM AKKUŞ: ORTAKLIK SONA ERDİ

Ödül töreni sonrası konuşan Efes restoranların kurucularından Kazım Akkuş, Hürriyet'te yer alan habere göre, “Bir dönem Efes yönetimini birlikte paylaştığımız İbrahim Uzun ile ortaklığımız kalmadı” dedi. Akkuş son olarak, “İngiltere genelinde onlarca Efes restoran var. Duvarda portremi görmüyorsanız, gerçek Efes restoranda değilsiniz” ifadesini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.