Dünyanın en iyi restoranı kapılarını kapatacak

'Dünyanın En İyi 50 Restoranı' listesinde düzenli olarak ilk 3 arasında yer alan üç Michelin Yıldızlı "Noma" restoranı, 2024 yılı sonunda kapılarını kapatacağını duyurdu.

10/01/2023 17:38
Dünyanın en iyi restoranı kapılarını kapatacak

Birçok kez dünyanın en iyi restoranı seçilen Kopengah merkezli "noma" kapılarını kapatıyor. Üç Michelin Yıldızlı restoranın Instagram hesabından yapılan açıklamada, "noma olmaya devam etmek için değişmeliyiz. 2024 kışı noma'nın son sezonu olacak" denildi.

Danimarka dilindeki "nordisk" (İskandinav) ve "mad" (yemek) kelimelerinin kısaltması olan noma 2003 yılında Kopenhag'ın merkezindeki bir iskelede açılmış, 2016 yılında kapanmış ve iki yıl sonra kent merkezinin hemen dışında, ağaçlarla çevrili bir bölgede yeniden açılmıştı.

'SADECE BİR RESTORAN OLMAYACAĞIZ'

Euronews'te yer alan habere göre; restoranın web sitesinde de, "2025 yılında restoranımız dev bir laboratuvara dönüşüyor. Gıda inovasyonu üzerinde çalışmaya ve yeni tatlar geliştirmeye adanmış öncü bir test mutfağı ve çabalarımızın meyvelerini her zamankinden daha geniş bir şekilde paylaşacak bir laboratuvarı olacağız.

Zamanımızın büyük bir kısmını yeni keşifler ve daha birçok fikir ve ürün geliştirerek geçireceğiz" açıklamasına yer verildi. Ayrıca "noma 3.0" projesini tanımlamak için de "Müşterilere hizmet her zaman kimliğimizin bir parçası olacak, ama sadece bir restoran olmayacağız" denildi.

ÇAM KOZALAKLARINI YENİLEBİLİR HALE GETİRMİŞTİ

noma'nın dünyaca ünlü şefi René Redzepi, çam kozalaklarının yenilebilir hale gelmesini sağlayan isim olarak gastronomi dünyasındaki yaratıcılığıyla övgüye layık görülüyor. Keza şef, pandeminin devam ettiği 2020 yazında restoranı bir aylığına şarap ve burger barına dönüştürmüştü.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.