Dünyada 90 ülkede düzenleniyor... İstanbul sokakları Photomaraton’la keşfedilecek

İstanbul, dünyanın dört bir yanında düzenlenen ve sokak fotoğrafçılığının en popüler organizasyonları arasında gösterilen PhotoMaraton’a bu yıl 4. kez ev sahipliği yapıyor.

22/10/2021 14:41
Dünyada 90 ülkede düzenleniyor... İstanbul sokakları Photomaraton’la keşfedilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve Canon’un ana sponsorluğunda hayata geçirilen bu dev fotoğraf şenliğinin Türkiye ayağını Fotoğraf Organizasyonları Derneği (FOTON) düzenliyor.

Bu kapsamda İBB, Canon ve FOTON yetkilileri bir araya gelerek amatör ya da profesyonel fark etmeksizin tüm fotoğraf-severleri 6 Kasım 2021 Cumartesi günü Sirkeci Garı PhotoMaraton etkinliğine davet ettikleri bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında Canon Eurasia Kurumsal İletişim Müdürü Gizem Şenyurt, PhotoMaraton Türkiye Temsilcisi Tanin Helvacı, Fotoğraf Organizasyonları Derneği (FOTON) Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Aral ve PhotoMaraton Jüri Başkanı İbrahim Zaman söz aldı.

Etkinlik, İstanbul için de çok önemli

Konuşmasına etkinliğin İstanbul ve fotoğraf sanatı için önemine işaret ederek başlayan Şenyurt, Canon’un kurumsal felsefesi Kyosei’yi anlattı. Canon’un faaliyet gösterdikleri her ülkede iyi bir kurumsal vatandaş olmayı hedeflediklerini ifade ederek: “Sponsorluk desteklerimizin kalbinde yatan, esas motivasyonumuz, Japonca’da "ortak fayda için birlikte yaşamak ve çalışmak" anlamına gelen Kyosei’dir.

Tüm faaliyetlerimizi, dünyada 187 binden fazla Canon çalışanı tarafından benimsenen temel prensibimiz doğrultusunda şekillendiriyoruz. Bu perspektifle Canon olarak bizleri birbirimize yakınlaştıran, içimizdeki ve yaşadığımız yerdeki güzellikleri ortaya çıkaran PhotoMaraton gibi önemli bir organizasyonun destekçisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türkiye bir fotoğraf ülkesidir

Toplantıda konuşan PhotoMaraton Jüri Başkanı İbrahim Zaman Türkiye’de fotoğraf sanatının daha çok sahiplenilmesi gerektiğini ifade ederek sözlerine başladı. Zaman, “Türkiye gerek sahip olduğu güzellikler gerekse genç ve yetenekli fotoğrafa gönül vermiş geniş kitleleriyle bir fotoğraf ülkesidir.

Fotoğraf sanatının korunması gerektiğini düşünüyorum. Fotoğraf kültürdür, ufuktur, bir akıl jimnastiği ve sezgilerinizin yaratım sürecidir. Fotoğrafa sadece sanat olarak bakmamak gerekir, fotoğraf bir anı, kişisel tarihin kaydıdır” dedi.

İstanbul'un bir fotoğraf müzesine ihtiyacı var

Zaman’dan sonra söz alan FOTON Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Aral ise, İstanbul’un 8500 yıllık tarihine ışık tutarak “İstanbul’un Türkiye’de fotoğrafçılığın ve fotoğraf-severlerin hak ettiği şekilde, tarihimize yaraşır bir fotoğraf müzesine ihtiyacı var. Bu konuda İBB’nin en yakın zamanda gereken adımları atacağına inanıyoruz.

İstanbul, sahip olduğu derin kültürel ve tarihsel birikimiyle sokak fotoğrafçılığının icra edilebileceği en güzel yerlerden biridir, dünyanın kültür başkentidir. Bu nedenle FOTON olarak bizler için PhotoMaraton’u ülkemize getirmek bir gururdur, organizasyonun destekleriyle hayata geçirilmesinde büyük rol oynayan İBB ve Canon’a teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Son olarak etkinliğe katılımın her yıl giderek arttığını vurgulayan PhotoMaraton Türkiye Temsilcisi Tanin Helvacı ise bu yıl etkinlik alanında 2 bin kişilik yer hazırladıklarını ve bin kişiyi aşkın bir katılım beklediklerini dile getirdi. Helvacı fotoğrafa ilgi duyan herkesin katılabileceğini vurguladığı konuşmasında “Katılacak tüm fotoğraf severlere şimdiden başarılar diliyorum. Herkese açık organizasyonumuzda tüm İstanbulluları 6 Kasım’da tarihi Sirkeci Garı’na bekliyoruz” dedi.

6 Kasım’da tüm gün sürecek bir sokak fotoğraf şenliği

PhotoMaraton kapsamında düzenlenen yarışma da herkese açık olacak, yarışmanın kazananlarına Canon markalı ödüller verilirken aynı zamanda yarışmayı kazanan eserler, gezici sergilerde İstanbul’un çeşitli noktalarında yıl boyunca İstanbullularla buluşacak.

Fotoğraf meraklıları, 6 Kasım’da düzenlenecek ve tüm gün sürmesi beklenen bu etkinlikte sabahtan başlayarak Sirkeci – Beyazıt – Tünel, Beyoğlu (Taksim) rotasında 9 tema çerçevesinde 9 fotoğraf çekecek ve bu fotoğraflarla yarışmaya katılacak.

Etkinlik İstanbul’un meşhur tarihi Sirkeci Tren Garı’nda sabah saat 09:00’da başlayacak

COVID-19 önlemleri kapsamında maske takarak ve aşı olanların katılabileceği etkinlik İstanbul’un meşhur tarihi Sirkeci Tren Garı’nda sabah saat 09:00’da başlayacak. Öğlen 12.00’da Sirkeci Garı, daha sonra 15.00’da Beyazıt Meydanı’nda ve 18.00’de Galata Kulesi‘nde belirlenecek 1 Analog kategori, 1 Cep  kategori, 1 Video  ve 3 Dijital (Genel) kategoride belirlenen temalar doğrultusunda çektikleri fotoğrafları, aynı gün en geç 21.30’da Taksim’de buluşma noktasında FOTON yetkililerine teslim edecekler.

Toplamda 16 tema fotoğraflanacak ve 16 kişi ödüllerin sahibi olacak.

PhotoMaraton tüm dünyada 90’dan fazla ülkede düzenleniyor

1984 yılından beri dünyanın 90’dan fazla ülkesinde düzenlenen uluslararası sokak fotoğrafçılığı yarışması PhotoMaraton, 2018 yılından beri Türkiye’de her sene giderek artan bir katılımla düzenlenmeye devam ediyor. Bugüne kadar toplam 5000’den fazla kişinin katıldığı etkinlik müzikler, danslar ve performans gösterileriyle bir panayır havasında geçiyor.

Her yıl değişen ve tarafız bir çizgide olan PhotoMaraton jürisi 2021 yılında birbirinden deneyimli isimlerden oluşuyor. İbrahim Zaman, Prof. Dr. Özer Kanburoğlu, Eyüp Coşkun, Gülay Doğan, Mesude Bülbül, Serhat Gükçaylar, Nevzat Yıldıran, Ali Öz ve Nihal Gündüz bu sene PhotoMaraton’un jürisi olarak görev alıyor.

Dijital, analog, cep telefonu ve video kategorilerinin yer aldığı PhotoMaraton’a yaş ya da profesyonellik sınırlaması olmadan kayıt yaptırmak ve daha fazla bilgi almak için Photomaraton.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.