Dünya'nın en güçlü pasaportları belli oldu

Henley & Partners, dünya genelindeki pasaportların gücünü belirlemek için Pasaport Endeksi verilerini yayımladı.

27/02/2024 21:27
Dünya'nın en güçlü pasaportları belli oldu

Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu. En fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı listenin ilk sırasında 6 ülke yer aldı. Türkiye ise listenin 54'üncü sırasında yer aldı. En fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunan ülkeler Singapur, Fransa, Almanya, İspanya İtalya ve Japonya oldu. Türkiye ise 118 ülkeye vizesiz erişimle 54. sırada yer aldı.

2006 yılında ortalama vizesiz seyahat sayısı 58 ülke iken; bugün bu sayı 111'e kadar yükseldi. Henley & Partners Pasaport Endeksi verilerine göre pasaportu en güçlü ülkeler sıralaması yenilendi. 194 ülkeye vizesiz erişimle 5 yıldır listenin ilk sırasında yer alan Singapur ve Japonya'ya, bu kez Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya da eklendi.

ABD pasaportuna sahip turistler 189 ülkeye vizesiz girebiliyor 

Finlandiya, İsveç ve Güney Kore listede ikinci sırada yer alırken, ABD altınca sıra ile şimdiye kadarki en kötü derecelerinden birini elde etti. NTV'de yer alan habere göre, ABD pasaportuna sahip turistler 189 ülkeye vizesiz girebiliyor.

İlk 30 pasaportun 23'ü Avrupa ve Birleşik Krallık, üçü Asya, ikisi ise Kuzey Amerika ve Okyanusya'dan. Türkiye ise 118 ülkeye vizesiz erişimle listenin 54. sırasında yer aldı. Türkiye'nin bir üst basamağında 119 ülkeye erişimle Rusya bulunurken; 52. sırada 121 ülke ile Gürcistan, 51. sırada 122 ülkeyle Moldova yer aldı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.