Dorak Holding, Kapadokya'ya Marriott’u getiriyor

İkisi İstanbul’da, biri Kuşadası’nda, diğerleri de Kapadokya’da olmak üzere toplam 10 otelim bulunan Dorak Holding, 70 Milyon Dolarlık yatırımla, Kapadokya'ya Marriott'u getirecek. Yapım çalışmaları süren kayadan oyma otelin, 2024'te açılması planlanıyor.

13/10/2023 11:55
Dorak Holding, Kapadokya'ya Marriott’u getiriyor

Dünya.com yazarı Kerim Ülker bugünkü köşe yazısında, Dorak Holding'in 2024'te Kapadokya'da açmayı planladığı yeni oteli hakkında bilgi verdi.

Ülker'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

 

Böylece hem turizm şirketleri hem de yerel halkın kazandığı bir ekosistem tam anlamıyla işliyor. Kapadokya’da bu tür 360 derece çalışan turizm şirketleri ve tesislerin sayısı bir parmağı geçmiyor. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise Dorak Holding.

1971 yılında Japonya’dan turist getirmek isteyen turizm rehberleri Ahmet Serdar Körükçü, Ahmet Kaplan Tan ve Mustafa Pilav tarafından Dorak Tour adıyla kurulan şirket, çalışma ağını da buna göre düzenlemiş. Yani bir turist rehberinin ihtiyaç duyduğu her alanı iş alanlarına yaymışlar. Türkiye’nin farklı noktalarında acente ve otelcilik ağırlıklı büyüyen Dorak, kuyumdan, deriye, seramikten, halıya, tekstilden ve yeme-içmeye kadar çeşitli alanlarda yatırımlarını yaymış.

Kapadokya Bölgesi’ne de kendilerinin dışında birçok dev markayı da bu yatırımlarla getirmişler. Dorak Holding’in Kapadokya’da düzenlediği basın toplantısında hem bu farklı yatırımları hem de bölgenin yatırımlardan nasıl etkilendiğini görme şansımız oldu. Bu yatırımlar arasında Türkiye’de “tek” olanları da var.

Kapodokya'da ki turist iki kat fazla harcıyor

Basın toplantısında konuşan holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaplan Tan, “Marmara, Ege ve Kapadokya’yı kapsayan bir yatırım portföyümüz var. İstanbul, Kuşadası, Kapadokya’yı içine alan kültür turu bölgesinde yatırım ve büyüme planımızı hazırladık ve hayata geçirdik” diye sözlerine başlıyor. 2011 yılında holdingleşen Dorak, şu anda 3 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

Asya, Latin Amerika gibi zor coğrafyalarda ofisleri bulunan şirket, Türkiye’ye 300 binden fazla turistin de gelmesini sağlıyor. Bu turistlerin harcamaları ise Türkiye ortalamasının iki katından fazla. Tan, “Kapadokya’ya gelen turist 1.500 Dolar'dan fazla harcama yapıyor. Bu rakam, İstanbul’un iki katı demek. Kapadokya’ya gelen, zamanını dolu dolu harcıyor. Hem otelcisine hem de yerel işletmelere kazandırıyor” diyor.

Tan’ın verdiği bilgilere göre bu yılki 50 Milyar Dolar turizm gelirinin yaklaşık 10 Milyar Doları da Kapadokya’dan gelecek. 2025 sonunda Kapadokya’nın 10 milyon turist rakamına ulaşma potansiyeli olduğunu düşündüklerini dile getiren Tan, “Bu nedenle daha çok turist ağırlayabilmek için otel ve restoran yatırımlarımıza hiç ara vermeden devam ediyoruz.

İkisi İstanbul’da, biri Kuşadası’nda, diğerleri de Kapadokya’da olmak üzere toplam 10 otelimiz var. Bu otellere uluslararası bin zinciri daha ekleyeceğiz. Önümüzdeki yıl Kapadokya’ya bir Marriott oteli açıyoruz. Şu an bir kayadan oyma otelimizin çalışmaları sürüyor. Kısa süre içinde onun da açılışını yapmayı planlıyoruz. Pamukkale’de devam eden bir otel yatırımımız daha var.

Onu da 2025’te açarız diye düşünüyorum. Bodrum’da da 300 odalı bir otel planlamamız var. Bu yıl sonuna kadar toplam 70 Milyon Dolarlık yatırım yapacağız” diyor. Kapadokya’ya açılacak olan Marriott, 300 yatak kapasiteli ve 1.200 kişilik toplantı salonuna sahip olacak. Tan, “Ankara’nın dışında kalan bölgedeki en lüks oteli açmayı planlıyoruz. Bu da bölgeyi kongre merkezi haline getirecek bir yapının da başlangıcı olacak” diye anlatıyor.

Yazının tamamı:https://www.dunya.com/kose-yazisi/dorak-70-milyon-dolar-yatiracak-kapadokyaya-marriottu-acacak/707597


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.