Dolandırıcıların yeni hedefi turizm!

Kurban Bayramı öncesi konaklama tesislerinin hemen hemen hepsinin yüzde 100 doluluğa ulaştığı Alanya’da sektör temsilcileri, sahte tatil ve sosyal medya paylaşımları konusunda uyarılarda bulunarak "Sokakta kalmamak için lütfen dikkat" çağrıları yaptılar

08/07/2022 09:17
Dolandırıcıların yeni hedefi turizm!

Kurban Bayramı öncesi yüksek sezona hızlı bir giriş yapan Alanya’da şu an için tesislerin yüzde 95’i açık durumda. Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olarak belirlenmesi ile birlikte, bayram öncesi rezervasyonlar hızlı bir şekilde arttı. Alanya’daki açık tesislerin hemen hepsi bu döneme yüzde 100 doluluk ile girdi. Bununla birlikte sahte tatil hesapları ve sosyal medya paylaşımları da yeniden gündeme geldi ve dolandırıcıların hedefin Alanya'nın yer aldığı bildirildi. Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri hem vatandaşları uyardı hem de Alanya’daki bayram hazırlıkları ile ilgili bilgiler verdi. 

‘TATİL DOLANDIRICILIKLARI DUYULUR OLDU’ 

ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Tatil öncesi otellerdeki doluluk oranı hızla artarken Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Avukat İbrahim Güllü vatandaşları sahte tatil ve sosyal medya paylaşımları konusunda uyardı. Bu haklı bir uyarıdır, son zamanlarda tatil dolandırıcılığı konusunda haberler duymaya başladık. Tatil satın almak isteyenlerin, TÜRSAB’a kayıtlı, güvenilir firmalardan tatil satın almalarını öneririz. Mümkünse banka üzerinden ödeme yapmalı, telefonla da teyitleşmeleri gerekir. Yılın en mutlu geçirilmesi gereken zamanını mutsuz geçirmemek için, lütfen dikkat etsinler. Ayrıca hırsızlık olaylarına mahal vermemek için de evden ayrıldıklarını sosyal medyadan ilan etmemeleri yerinde olur. Kurban bayramında Alanya oldukça kalabalık olabilir. Zira hem tatil süresi uzun hem de 4 ve 5 yıldızlı otellerde doluluklar yüksek görünüyor. Umarım huzur ve sağlık içerisinde bir bayram tatili geçiririz. Bu vesile ile tüm Alanyalıların da Kurban Bayramını kutlarım” dedi.

‘BÖLGEMİZ BAYRAMI YOĞUN GEÇİRECEK’ 

ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Acenteci Cengiz Topçu, “Aslında her bayram veya tatil öncesi yapılan uyarılar yapıldı. Ancak yine de kopya tatil veya otel siteleri kurarak bu hareketlenmeden haksız kazanç elde etmeye çalışanlar oluyor. Özellikle seyahate çıkacakların güvenilir tur operatörlerini tercih etmeleri önemli. Call center aracılığı ile otellere rezervasyon yapanlar da otel ile irtibata geçip rezervasyonlarını kesinleştirme yolunu tercih etmeleri gerekiyor. Ayrıca seyahat acentalarını da TÜRSAB aracılığı ile sorgulama şansları var. Özellikle sosyal medyadan ucuz tatil imkanı sunan sitelerin güvenirliliği her zaman sorgulanmalı. Sonuçta bir tatili acentaların çok altında satanların güvenilirliği her zaman soru işaretidir. Bununla birlikte Kurban Bayramı’nda bölgemizin yoğun geçmesi bekleniyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen otellerdeki doluluk oranları Avrupa'nın da yaz tatili dönemine gelmesi sebebiyle yüksek görünüyor. Bölgemiz her zaman olduğu gibi çevre illerin yanında İstanbul ve Ankara’dan da misafirleri ağırlamaya hazırlanıyor. En az sorunla geçireceğimiz bir dönem olması için önlemlerin alındığını da biliyoruz” şeklinde konuştu.

‘TESİSLER FULL DOLULUĞU YAKALADI’ 

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ise “Bayram dönemine yaklaşmakta olduğumuz son günlerde, Alanya’mızdaki mevcut tesislerimizin çoğunluğu yüzde yüz doluluğa ulaşmış durumda. Tatilcilerin kesinlikle güvenilir siteleri tercih etmeleri gerekiyor. Rezervasyonlarını yaptırmadan tatile çıkmamalılar. Geldikleri zaman tesislerde ve sokaklarda zor durumda kalmamaları için rezervasyonlarını teyit ettirmelerini tavsiye ediyoruz. İyi bir bayram dönemi geçireceğimizi ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.