Dış hat uçak biletlerine yüzde 40 zam sinyali

Başkent Moskova’daki Vnukovo Havalimanı ile birlikte Rus havayolu şirketi Azimut’un ortak sahibi Vitaly Vantsev, 2023 yılında iç hat uçak bilet maliyetinin yüzde 15-20, dış hat bileti maliyetinin ise yüzde 40 artacağı konusunda uyardı.

13/07/2023 23:58
Dış hat uçak biletlerine yüzde 40 zam sinyali

RBK Haber’e konuşan Vantsev, Batı yaptırımları nedeniyle uçak bakım maliyetlerinde önemli artış meydana geldiğini vurgularken, “Bu sebeple iç hat bilet fiyatlarında yüzde 20’ye, dış hatlarda ise yüzde 40’lara varan zamlar beklenebilir” diye konuştu.

İşadamı, herhangi bir havayolu şirketinin önceliğinin, sürdürülebilir olması için yatırım gerektiren uçuş güvenliği olduğunu söylerken, Rusya’da yolcu uçakları için gereken yedek parça hacminin yaklaşık bir yıl yetebileceğini, ancak Batı yaptırımları nedeniyle yenileme koşullarının önemli ölçüde değiştiğini ifade etti.

“Acil ve istisnai durum olmadığı müddetçe devlet desteklerinin devreye girmesi gereksizdir”

Bu durumun bilet fiyatlarına yansıyacağını tahmin eden Vantsev, aynı zamana yurt içi hava yolculuğunu desteklemek adına yeni sübvansiyonların tahsis edilmesine de karşı çıkarken, “Acil ve istisnai durum olmadığı müddetçe devlet desteklerinin devreye girmesi gereksizdir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakan Yardımcısı İgor Chalık, bu yılın ocak-mayıs döneminde iç hat uçak bileti fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 yani 420 ruble arttığını kaydederken, dış hat uçak bileti fiyatlarının yüzde 40 artabileceği iddiasının herhangi bir dayanağı olmadığının altın çizdi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.