Dev turizm atağı... Rusya’ya 400 bin yeni otel odası geliyor

Avrupa ülkelerinin Rusya karşıtı politikaları ve Batı yaptırımları sonrası iç turizme yönelen ülkedeki turizm projelerine yapılan yatırımların hacminin yüzde 14 artarak 400 Milyar Rubleyi aştığı bildirildi.

16/05/2023 12:05
Dev turizm atağı...  Rusya’ya 400 bin yeni otel odası geliyor

Kafkas Yatırım Fuarı’nda gazetecilere konuşan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Dmitry Vakhrukov, iç turizmdeki artan taleplerin turizm yatırımlarını da çekici hale getirdiğine değinirken, “Tahminlerimize göre 2022’de yatırımdaki büyüme 2021’e kıyasla yüzde 14’ü buldu. Kayıtlı sermayeye yapılan yatırımlar 400 milyar rubleyi aştı” ifadelerini kullandı.

Vakhrukov, yatırımcıların geçtiğimiz yıl toplam kapasitesi 11 bin odaya ulaşan tesisleri devreye aldıklarını, bunun da önceki beş yılın ortalamasının bir buçuk katı olduğunu kaydederken, aynı zamanda talep görecek turizm altyapısına yönelik potansiyel yatırım hacminin beklenilen düzeylerin önemli ölçüde üzerinde olduğunu aktardı.

Ülkede 2022 yılında yeni açılan otel sayısında artış kaydedildi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı, ön tahminlere göre, iç turizmde artan talebi karşılamak için ülkede oluşturulması gereken otel odası sayısının 2030 yılına kadar yaklaşık 200 bin oda sayısına ulaşacağını sözlerine ekledi. Rusya’da faaliyet gösteren konaklama hizmeti Check in verilerine göre, ülkede 2022 yılında yeni açılan otel sayısında artış kaydedildi.

Uzmanlar açık verileri analiz ederek ülkedeki yeni konaklama tesislerinin sayısının geçen yıla kıyasla bu yıl yüzde 35,6 oranında arttığını tespit ederken, 2022 yılında kayıt altında alınan otel işletmecisi sayısının tüzel kişi ve bireysel girişimci dahil 3 bin 578’den 5 bin 69’a yükseldiğini aktardı.

Moskova’da son bir yılda 568 motel ve otelin açıldı

Rusya’da Ekonomik Faaliyet Türleri Sınıfı kodu OKVED 55 olarak tanımlanan vergi kategorisi, geçici konaklama tesis yönetim faaliyetlerini içeriyor. En çok yeni konaklama tesisinin 575 adetle Krasnodar’da açıldığı belirtilirken, başkent Moskova’da son bir yılda 568 motel ve otelin açıldığı, St. Petersburg’da bu sayısının 320 olduğu ifade edildi. 2022’de yeni otel açılışlarının en yoğun olduğu ayların mayıs, temmuz ve eylül ayları olduğu gözlemlendi.

Vakhrukov, Rusya genelinde turist akışının 2030 yılına kadar 140 milyon seyahate çıkarmak için yaklaşık 400 bin yeni otel odasının inşa edilmesi gerektiğini söylerken, aynı zamanda ulaşım erişilebilirliğini geliştirmeye odaklanılması gerektiğine de dikkat çekti. “Turizm ve Ağırlama Endüstrisi” ulusal projesi, 2030 yılına kadar Rusya’daki seyahat sayısını yılda 140 milyona çıkarmayı ve turizm endüstrisinin çarpan etkisiyle ülkede ekonomik büyüme sağlamayı amaçlıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.