Destinasyonların yarısından fazlası seyahat kısıtlamalarını hafifletti

1 Eylül tarihine kadar yürürlükte olan seyahat kısıtlamalarının tümünü tahlil eden UNWTO araştırmasına göre, dünyada bulunan toplam 115 destinasyon, seyahat kısıtlamalarını hafifletmeye başladı.

11/09/2020 13:42
Destinasyonların yarısından fazlası seyahat kısıtlamalarını hafifletti

UNWTO “Covid-19 Seyahat Kısıtlamaları: Turizme Yönelik Küresel bir Değerlendirme” adlı raporuna göre, turizm dünya çapında yeniden canlanmaya devam ediyor. Tourexpi'de yer alan habere göre, küresel destinasyonların yüzde ellisinden fazlası, seyahat kısıtlamalarını hafifletiyor.

1 Eylül tarihine kadar yürürlükte olan seyahat kısıtlamalarının tümünü tahlil eden UNWTO araştırmasına göre, dünyada bulunan toplam 115 destinasyon, seyahat kısıtlamalarını hafifletmeye başladı. Bu sayı, dünyadaki tüm destinasyonların yüzde 53'üne denk geliyor.

115 destinasyon, seyahat kısıtlamalarını hafifletmeye başladı

Kısıtlamalarını hafifletmiş olan bu 115 destinasyonların ikisi, daha da ileriye giderek tüm kısıtlamalarını kaldırdı ve seyahatleri tamamen serbest bıraktı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikaşvili, "Koordineli liderlik ve hükümetlerarası eşgüdümün sayesinde turizm yavaş yavaş fakat istikrarlı bir şekilde dünyanın bir çok yerinde yeniden canlanmaya başladı.

Seyahatlere yönelik kısıtlamaların kaldırılması ayni zamanda turizmin toplumsal ve ekonomik yararlarının yeniden baş göstermesine olanak tanıyor. Virüse karşı uyanık ve tedbirli olmaya devam etmemiz lazım olduğu halde seyahat kısıtlamalarını tam olarak devam ettiren destinasyonlar konusunda kaygılıyız; özellikle turizmin hayati önem taşıyan bölgelerde ekonmik ve toplumsal gelişim ağır bir tehdidin altındadır“ diye konuştu.

Kısıtlamalar gelişmişlik seviyesine bağlı

Rapora göre gelişmiş bir ekonomiye sahip olan ülkelerin yüzde 79'unda seyahatlere yönelik kısıtlamalar hafifletıldiği halde bu durum, ekonomik gelişmişliği daha düşük olan ülkelerde destinasyonların ancak yüzde 47'si için geçerli.

Bu aradaa bazı ülkeler seyahat kısıtlamalarının kaldırılması konusunda son derece temkinli olarak sınırlarını hala turizme karşı tamamen kapatmış durumdalar. Tüm dünyadaki destinasyonların 93'ü bu şekilde sınırlarını tamamen kapalı tutuyor. Bunlardan 27'si 30 haftadan beri sınırlarını dış dünyaya karşı kapalı tutmaya devam ediyorlar.

 

Yorumlar