Depremzedelere bedelsiz konaklama sağlayan otellere vergi muafiyeti geldi

Depremzedelere ücretsiz barınma sağlayan otellerin verdiği hizmetlerden vergi alınmayacak. Bu hizmetler için KDV ve Konaklama Vergisi hesaplanmayacak, ayrıca yapılan masraflar gider olarak kaydedilebilecek.

08/02/2023 22:19
Depremzedelere bedelsiz konaklama sağlayan otellere vergi muafiyeti geldi

Depremzedelere ücretsiz konaklama imkanı sağlayan otellerden, bu hizmetleri için vergi alınmayacak. Yapılan masraflar gider olarak gösrerilebilecek. Söz konusu hizmetlerine yönelik Konaklama Vergisi ve KDV hesaplanmayacak.

Depremzedelere yönelik başta İstanbul ve Antalya olmak üzere pek çok şehirde oteller tarafından ücretsiz konaklama imkanı sunuluyor. Bu işletmelerin depremzedelere sağladığı ücretsiz hizmetler, emsali olan hizmetler olmadığından, herhangi bir kazanç da oluşmuyor. Dolayısıyla bu hizmetlerden dolayı Konaklama Vergisi ve KDV alınmayacak.

Afetin getirdiği olağanüstü şartlar nedeniyle söz konusu işletmelerin depremzedelere verdikleri bedelsiz hizmetler, emsali olan hizmetler olmadığından, herhangi bir kazanç oluşmayacak, KDV ve Konaklama Vergisi de hesaplanmayacak. Ayrıca, depremzedelere ücretsiz olarak verdiklerilen konaklama, yeme-içme gibi hizmetler için yapılan masrafları da gider olarak sayılacak. 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.