Daraldık, daha da daralacağız...

Kafamızda bin soru, bin tahmin, bin korku, bin umut, yüreğimizde biraz da pişmanlık, dudaklarınızdan dökülen azıcık itiraf fısıltıları... Şimdilik!

17/03/2020 16:08
Daraldık, daha da daralacağız...

Tarihi bir zaman diliminde biz insanlar koronavirüs öçüsü ile savaşırken  pandeminin bazı beklenmedik yan etkileri su üstüne çıkıyor.

Abartılı ve aşırı tüketim yüklü, tahribat kodlu her daim büyüme sevdamıza verdiğimiz  'mecburi ara’yı bir şans, bir fırsat olarak gören Doğa kendini yeniliyor, temizliyor.

Temiz Venedik

Venedik'teki yerel halk, şehrin kanallarındaki suyun çok daha net hale geldiğini ve etrafta küçük balıkların yüzdüğünü fark edince bazı eski günleri hatırlayan yaşlılar o güzel çocukluk günlerinin yeniden yeşeren jsevinci gözlerini patlattı.

Kruz gemilerinin dingonun ahırına çevirdiği Venedik sularındaki küçücük balıkların yaşam sevinci insanları kıskandırdı

Mikroorganizmaların rönesansı

İnsanlar geri çekildikçe Doğa'da hayat yeniden doğuyor.

Coronavirus şu ana kadar öldürdüğünden çok daha fazla insanın yaşamını kurtardı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hava kirliliğinin dünya çapında yılda yaklaşık yedi milyon insanı kalp hastalığı, akciğer kanseri ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olarak öldürdüğünü söylüyor.

Küresel Gıda, Çevre ve Ekonomik Dinamikler üzerinde çalışan yedi bilim insanının tuttuğu bir blog olan G-Feed'de iki aylık kirliliği azaltma “büyük olasılıkla Çin'de 70 yaş üstü 73.000 yetişkinin ve 4.000 çocuğun hayatını kurtardı” diye yazıyor.

Eylül 2019'da Turizmaktuel.com’da yazmıştım:

Ya zincir bir koparsa?

Cennet ayaklarımızın altında.

En kıymetlimizi hoyratça ve sert eziyoruz, yıkıyoruz, yakıyoruz, zehirliyoruz.

Çoğumuz, bilmeden, anlamadan, öğrenmeden, farkına bile varamadan...

Şimdi bakın dünya hangi gerçekleri tartışmaya başlıyor…

Harvard'ın T.H. İklim, Sağlık ve Küresel Çevre Merkezi çocuk doktoru ve Geçici Direktörü Dr. Aaron Bernstein'e göre Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19'un patlak vermesine iklim değişikliğinin katkıda bulunup bulunmadığı konusunda soruları araştırıyor. Örneğin, kısmen iklim değişikliğinden kaynaklanan habitat kaybı, patojenlerin yaban hayatı arasında yayılmasını ve virüsün insanlara sıçramasını kolaylaştırdı mı?  Hava kirliliği, özellikle fosil yakıtların yakılması, bazı insanları hastalığa yakalanmaya karşı daha savunmasız hale getiriyor mu?

Bu olguyu ben dünyadaki gözlemlerinde yıllar önce hissetmiştim. 

Ve tam 4 yıldır "Healthy Longlife Zone " sağlıklı uzun yaşam bölgeleri kurarak Türkiye olarak dünyada öncü olalım, doğa'nın gücünü, insanın sağlığını, turizmin sürdürülebilirliğini tüm canlılar için birbirine kaynaklayalım, özellikle yaşlıların ve ailelerin zaman zaman gelip sağlıklarını güçlendirebilecekleri yeni yaşam ve turizm alanlar yaratalım, öncelikle Kazdağları'dan başlayalım dedim.

Rantsız vizyon para etmedi, etmiyor.

Bir iki akıllı belediyenin ve bir kaç değerli otelci dostumuzun dışında ilgi gösteren pek olmadı. Bunun yerine her yere testere ve siyanür ile saldırdık, yeşili yaktık, dereleri kuruttuk…

Sadece üç kuruş için.

Oysa Hayat devam ediyor… Edecek!

Il piccolo pesce è tornato

Küçük balık Venedik'e geri döndü:

Uzatmayalım!

Peki niye yaşıyoruz, koşturuyoruz, didiniyoruz, çalışıyor, çabalıyoruz.

Kime baksan yorgun, pişman, mutsuz ve düşünceli...

Kime sorsam bana Sağlık ve Huzur yeter diyor.

Ama yetmiyor anlaşılan.

Arkadaşlar sağlık ve huzur matematiktir. Oran, denge, karar ve tevazu hayat aritmetiğinin esas işlemlerdir.

Eski paradigmaların çöktüğü, bilinçsiz büyümenin out olduğu, gerçek kalkınmanın ancak insan ve sağlık odaklı olabileceğini peş peşe bir birini hızla takip eden yıkıcı krizlerin sopasını yiyerek artık öğrendik diye umuyorum.

Küçük balık simgesinin bir rozet olarak gönlümüzde  yeni kalkınma hamlesinin umut sembolü olması dileği ile…

Nameste!

Yazar Bilgisi

Yorumlar