Daha çok turist gelmesi için fiyatlarda indirim yapacağız

Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, "Daha çok turist gelmesi için fiyatlarda indirim imkanı sağlamaya çalışacağız. Bu dönemde 5 yıldız otellerde yüzde 70'in üzerinde doluluk var, 4 yıldızlı otellerde ise yüzde 50'nin üzerinde doluluk var. Otellerin dolu olması önemli değil” dedi.

15/07/2023 18:53
Daha çok turist gelmesi için fiyatlarda indirim yapacağız

Fiyat artışlarına rağmen indirim yaptıklarını belirten Dengiz, "Enflasyon odaklı maliyetlerde artışlar oldu. Bu artışlar oda fiyatlarına yansıdı. Bu da alım gücünü zorlaştırdı. Diğer ülkelere göre fiyatlar yüksek kalıyor. 6 ayın sonunda geçtiğimiz yıla göre oluşan yüzde 4'lük artışın üzerinde bir artış bekleniyordu. Bunu yakalayamadık, geçtiğimiz seneye göre neredeyse aynı oranda kaldı. Oteller, acenteler, hava yolu şirketleri olabildiğince kabul edilebilir indirimlerle yola çıktı. İndirimlerle yabancı turistlerin daha çok gelmesini sağlamaya çalışıyoruz.

'SEZON UZUN VE 31 EKİM'E KADAR DEVAM EDECEK'

Bu sene nasıl başladıysak, o şekilde bitireceğiz anlamına gelmiyor. Paydaşlarımızla sürekli çalışıyoruz. Fatih Terim'in sözü vardı, 'Biz bitti demeden bitmeyecek.' Biz de diyoruz ki 'Biz bitti demeden bitmeyecek.' Sezon uzun ve 31 Ekim'e kadar devam edecek. Daha çok turist gelmesi için fiyatlarda indirim imkanı sağlamaya çalışacağız. Bu dönemde 5 yıldız otellerde yüzde 70'in üzerinde doluluk var, 4 yıldızlı otellerde ise yüzde 50'nin üzerinde doluluk var. Otellerin dolu olması önemli değil. Kişi başı döviz getirisinin ne kadar olduğuna bakılması gerekiyor. Herkes oteli doldurabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı kişi başı yaklaşık 800 dolar döviz getirisi hedefi koymuştu. Umarım o hedefi tutturmaya çalışırız."


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.