Cobalt'tan sonra Cyprus da mı batıyor?

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin en büyük hava yolu Cobalt Airlines'ın iflası ardından bu kez Cyprus Airways için tehlike çanları çalıyor.

22/10/2018 23:36
Cobalt'tan sonra Cyprus da mı batıyor?

Güney Kıbrıs Rum Kesimi hava yolu şirketi Cyprus Airways için yeniden tehlike çanları çalıyor. 2015 yılında faaliyetlerini durduran, ancak 2017'de yeniden gökyüzüyle buluşan Cyrpus Airways'in Cobalt Airlines'tan sonra batma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia edildi.

Resmi internet sitesinden uçuş yaptığı noktaların bitiş tarihlerini yayınlayan şirket, iflas bayrağını çekeceği söylentilerini güçlendirdi. Airporthaber'de yer alan habere göre, Larnaka çıkışlı yaptığı uçuşların Prag haricindekileri ekim sonunda durduracağı görülen Cyprus'un, Prag uçuşlarını da mart ayında noktalayacağı görülüyor.

Ekim sonrasında iflasını açıklayabileceği iddia ediliyor

Cyprus Airways'ten herhangi bir açıklama yapılmazken, ekim sonrasında iflasını açıklayabileceği iddia ediliyor. 2015 yılının ilk çeyreğinde Avrupa Birliği Komisyonu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin zor durumdaki şirketlere yardımla ilgili kuralları ihlal ettiğini belirlemişti.

Bu belirlemeden sonra Rum Kesimi ulusal hava yolu şirketi Cyprus Airways’in, Avrupa Birliği'nin, devletten kurallara aykırı olarak aldığı 65 Milyon Euro'luk yardımı iade etmesi gerektiği kararının ardından, hava yolu şirketinin faaliyetlerini durdurduğu açıklamıştı. Cyprus Airways, Ocak 2015'te durdurulan uçuşlarının ardından 2,5 yıl sonra yani Haziran 2017'de tekrardan gökyüzüyle buluştu.

Yorumlar