Çekya Rus turistlere sınırları kapattı

Ukrayna’nın işgali sebebiyle aylardır Rusya’ya yönelik sert açıklamalarda bulunan Çekya hükümeti, bu kez Rus turistlere sınırları kapatma kararı aldı.

26/10/2022 12:44
Çekya Rus turistlere sınırları kapattı

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, kararın tüm Rus vatandaşlarını kapsadığı dile getirdi. Schengen vizesine sahip Rusların da ülkeye alınmayacağını dile getiren Lipavsky, HND'de yer alan habere göre, “Spor ve kültürel etkinlikler sebebiyle bile olsa hiçbir Rus vatandaşının ülkeye girişine izin verilmeyecek” dedi.

“Schengen vizesi olsa dahi Rus turistlerin ülkemize girişine artık izin verilmeyecek”

Rusya’nın bir an önce Ukrayna’daki saldırılarını sonlandırması gerektiğini vurgulayan Lipavsky, “Rusya’ya tepkimizi göstermek amacıyla bu kararı almış bulunuyoruz. 5 ortaklı koalisyon hükümeti güçlü bir fikir birliğine vararak bu kararı hayata geçirdi.

Schengen vizesi olsa dahi Rus turistlerin ülkemize girişine artık izin verilmeyecek. Öte yandan her gün ortalama 200 Rus turist, farklı havalimanlarından ülkemize giriş yapıyorlar. Bu yasak artık onları da kapsıyor” şeklinde konuştu.

Çekya böylelikle, Rus vatandaşlarına sınırlarını kapatan ülkeler arasına katılmış oldu. Daha önce Polonya, Estonya ve Finlandiya gibi ülkeler de Rus turistlerin artık ülkelerine alınmayacağını açıklamışlardı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.