Çağdaş Holding’ten 100 Milyon Euroluk 2 otel geliyor

Turizm yatırımlarını hızlandıran Çağdaş Holding, 100 Milyon Euro'luk yatırımla 2 oteli hayata geçirmeye hazırlanıyor.

10/01/2023 22:52
Çağdaş Holding’ten 100 Milyon Euroluk 2 otel geliyor

Çağdaş Holding’in İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar, gözde turizm ilçesinde düzenledikleri basın toplantısında yabancı otel zincirlerinin Türkiye’ye ilgisine dikkat çekerek Çağdaş Holding’in Swissotel’le yeni işbirliğine değindi.

2022 yılında holding bünyesindeki şirketlerinden Çağdaş Betonu sattıklarını hatırlatan ve 2023 yılında 100 Milyon Euro'luk bedelle 2 otel yatırımına başlayacaklarını kaydeden Çağlar, basın toplantısında yaptığı açıklamalarında şunları söyledi:

"Markalar, Türkiye’de otel açmak için yatırımcı bulma derdinde" 

“Markalar, Türkiye’de otel açmak için yatırımcı bulma derdinde. Bu durum son 6-7 yılda daha çok arttı. Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan bir kapı olmasıyla bu pastayı kaçırmak istemiyorlar. Yabancı markaların ilgisi sürecektir ve artacaktır. Turizmde 2019 rakamlarını yakaladık artık üstüne de çıkabiliriz. Türk iş dünyası son dönemde çok sayıda kriz geçirdi ve krizlere çok alışık ve ayakta kalabiliyor.

Finansmana erişim, hem Türkiye’de hem dünyada bir sorun haline geldi. Hesabını iyi yapan firmalar bu virajı alacak. Bu yıl fiyatlar Euro bazında yüzde 10-15 arttı. Ortadoğu, Avrupa, Rusya’ya kadar uzanan bir portföyümüz var. 2015’te Swissotel Bodrum Beach’i, 2021’de ‘Akana’ adıyla özel butik otelimizi açtık.

Bu yıl Swissotel Residences Bodrum Hill’i ve ‘Akana’nın bir alt markası ile Kumbahçe’de butik otelimizi devreye alacağız. Genel anlamda 12 ayda doluluk oranımız yüzde 55 seviyesinde. Turizmle birlikte villa kiralama işine de başladık. Pandemide zaten zirvedeydi şimdi de iyi gidiyor. 2022’de hesap kitap yapamadık. Öngörülemezlik çok hakimdi ancak bizim için çok pozitif bitti. Euro bazında 2021’e göre yüzde 20 büyüdük. Sadece Turgutreis Swissotel’in 2022’deki cirosu 4.5 milyon oldu.

"Turizm sektöründe artık herkes GES yatırımı peşinde" 

Kurdaki hareketlilik etkisiyle bu dönemde yabancı turist daha ağırlıkta görünüyor. Yatırımlarda iştah arttı, seyahat etme iştahı sürdüğü sürece yatırıma da talep var. 2023’te ana gündem enerji maliyetleri olacak.

Turizm sektöründe artık herkes GES yatırımı peşinde. Enerji için 2021’de 4 Milyon TL öderken, bugün 17 Milyon TL ödüyoruz. Kendi enerjimizi karşılayabilmek için 4-4.5 Milyon Dolarlık yatırım yapacağız 2023’te. Arsa bu yatırımda çok küçük bir kısmı kapsıyor. Paneli bulabilmek daha önemli.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.