Büyük oteller çalışarak, küçük oteller ise çalışmayarak batacak... Kıbrıslı otelcilerden elektrik faturası isyanı

Otellerin elektrik faturalarının son zamlardan sonra üçe hatta dörde katlandığını belirten Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, ocak ayından bu yana öngörülen ve önlem alınmasını talep ettikleri kötü senaryonun yaşandığını ifade ederek, “Derdimizi anlatacak muhatabımız da yok. Bu konuya çare için geç kalınmamalı” dedi.

05/05/2022 15:41
Büyük oteller çalışarak, küçük oteller ise çalışmayarak batacak... Kıbrıslı otelcilerden elektrik faturası isyanı

Elektrik tarifelerindeki zamla, özellikle yüksek dilim enerji kullanan otel işletmeleri üç katını aşan faturalarla karşı karşıya kaldı. 100 bin TL civarında elektrik faturası ödeyen orta ölçekli bir otelin yeni faturası 185 TL’yi aşarken, büyük işletmelerin elektrik giderleri kat be kat yükseldi. Butik otel tarzı küçük işletmelerde de faturalar 3’e, 4’e katlandı.

12 bin TL olan elektrik faturası 59 bin TL’ye çıkan butik otel işletmecileri, “Bizim gelirimiz bu denli artmadı ki, bu faturaları nasıl karşılayacağız çıkıp söylesinler” diye sitem etti. Solar sistem kullanarak güneş enerjisinden faydalanan işletmeler de, geçtiğimiz yıl yaz aylarında Elektrik Kurumu’ndan aldığı enerjiye karşılık 35 bin TL fatura öderken, yeni tarife ücretleriyle 120 bin TL’ye çıkan rakamlarla karşılaşacağını anlattı.

Büyük oteller çalışarak, küçük oteller ise çalışmayarak batacak

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner ise, Ocak ayından beridir öngörülen ve önlem alınmasını talep ettikleri kötü senaryonun yaşandığını ifade ederek, “Derdimizi anlatacak muhatabımız da yok. Bu konuya çare için geç kalınmamalı” dedi. Elektrik ücretlerine yapılan bu zamlarla sürdürülebilirliğin mümkün olmadığını anlatan işletmeler, “Büyük oteller çalışarak, küçük oteller ise çalışmayarak batacak” diyerek ‘Zararına’ iş yaptığının altını çizdi.

Enerji maliyetlerini düşürecek formüller üretilmesi gerektiğini anlatan işletme sahipleri, “Ülkeye turist getirilmesinin önü açılmalı” görüşünden yana hemfikir oldu. Yenidüzen'de yer alan habere göre, Otelciler Birliği Başkanı Çağıner, “Çözüm istedik ama girişim yok, şu an itibariyle derdimizi anlatacak muhatabımız da yok. Bu konuya çare için geç kalınmamalı.” dedi.

Yapılan tüm uyarılara rağmen hiçbir önlem alınmadı

Yapılan tüm uyarılara rağmen hiçbir önlem alınmadığını kaydeden Çağıner, bu enerji girişiminin sübvanseye edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ülke turizmini hareketlendirmek açısından ulaşım ve pazarlama konusunda da hiçbir çözümün ortaya konmadığını anlatan Dimağ Çağıner, yurt dışı ile rekabet gücünün önemine değindi.

Çağıner, şöyle devam etti: “Uçak fiyatları ile rekabet etmek çok zor. Elektrik faturası dışında otellerin alacağı hizmet ve mallara bu zammın etkileri de yansıyacak. Daha önce çağrı yapmıştık, ‘Gelin size anahtarları verelim de otelleri siz yönetiniz’ demiştik ama vazgeçtik, hükümeti yönetemeyenler otelleri hiç yönetemez, anahtarlarımızı vermeyiz. Bu fiyatlarla pazarlama yapmak mümkün değil, fiyatları revize edersek, alıcısı ve talebi de düşecek, işletme kendini çeviremeyecek."

"Önümüzü göremiyoruz”

Dome Otel Genel Müdürü Tolga Demiral:

“100 Bin TL’lik fatura 185 Bin TL’ye çıktı, ipin üzerinde gidiyoruz. Klimaların çalışmadığı, ılıman iklim geçiş dönemindeyiz. 22 Bin TL indirim aldık. Ama bu bir aylık indirim, önümüzdeki ay bu böyle devam edecek. Bizim gelirlerimizde bu denli bir artış yok, tüm maliyet hesaplarımız şaşmış durumda. En büyük kalem elektrik giderimiz ve bunu ücretlerimize yansıtamayız.

Büyük bir çıkmazın içinde kara kara düşünüyoruz. Tasarrufa gidebileceğimiz hiçbir nokta ise yok, hiçbir yerden kısamayız. Bu yapı sürdürülemez. Uzun vadede bu yapı arz-talebi azaltır. Ne bu uçak biletleri ne de bu konaklama ücretleriyle kimse burayı tercih etmez. Pandemiydi, dövizdi derken üzerine elektrik faturaları da eklendi, tüm bunlarla başa çıkamayız. İç turizm ise zaten belli… İpin üzerinde gidiyoruz. Rekabet gücümüz Türkiye ile gidereke azalıyor. Türkiye fiyatlarını aşağıya çekerken biz yukarıya çekiyoruz.”

“Elektrik faturalarımız üç katına çıktı, bu yapı ile sürdürülebilirlik mümkün değil”

Acapulco Satış ve Pazarlama Müdürü Özer Özbilen:

"Elektrik faturalarımız üç katına çıktı. Bu bir zincirlemedir, bunu fiyatlara yansıtmak zorunda kalacağız, gelen turistin sayısı azalırsa devlete yine bundan zarar edecek. Turistin az gelmesi demek devletine yine zarar etmesi anlamına geliyor.

Bu rakamları fiyatlara yansıtırsak bu kez de turist getiremeyiz, zaten bilet fiyatları ortada. Devlet elektrikten istediği kadar gelir elde edeceğini düşünsün, genel olarak bu sıkıntılar var olduğu sürece yine zararda olacaktır. Bu yapı ile sürdürülebilirlik mümkün değil.”

Ülkeye turist getirilmesinin önü açılmalı

Salamis Hotel Genel Müdür Süleyman Kansu:

"Dünyadaki krizle birlikte artan enerji fiyatlarını gelir-gider dengesinde tutmaya çalışıyoruz. Türkiye’de enerji maliyetleri çok düşük, ülkemizde de bu maliyetleri düşürmeliyiz. Ülkeye daha çok misafir getirmeliyiz. Enerji maliyetlerinin artması doğal ama maliyeti düşürücü adımlar atılmalı. Girişim başlatılmış ama henüz adım atılmadı, devletin içinde bulunduğu duruma da bakınca sadece sübvanseye çözüm olmuyor.

Enerji maliyetlerimiz çok yüksek, daha önce 1 TL’ye aldığımız elektriği şimdi 3 katından fazla artacak, bu enerji maliyetlerini düşürmeliyiz. Çeşitli formüller bulunmalı. Rekabet edebilmemiz için bu giderleri düşürmemiz gerekir. Uçak bileti ücretleri düşürülmeli, ülkeye turist getirmenin önü açılmalı.” 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.