Büyük acenteler otelleri kapmış, başkalarına geçit yok!

Otelcilik, acentecilik nereye doğru gidiyor gerçekten anlamak zor. Devir değişti, acenteysen, dijitale yatırım yaptıysan kazanırsın diyorlar ya… Kazanır mısın…? Yok, kazanamazsın… İlginç şeyler oluyor.

Aykut Bakay Aykut Bakay 19/07/2021 10:34
Büyük acenteler otelleri kapmış, başkalarına geçit yok!

Büyük acenteler otelleri kapmış paylaşmış. Büyük acenteler dediğim de bir elin parmağı kadar. Komple kapatmışlar popüler otelleri, sadece kendileri satıyor, başkalarına geçit yok. Eee... geride binlerce acente var, onlar ne yapacak. Haksızlık değil mi?

“Oda var mı? Var ama maalesef size satamıyoruz, anlaşmamız var, onlarla görüşün. Ama biz senelerin acentesiyiz…” Ne kadar dil dökerseniz dökün, boş verin gitsin, hiç işe yaramaz. Adres gösteriyor otelci arkadaşım, o da kendine göre haklı, onlara gidin, onlardan alın diye. Onlarla masaya oturmak için Avm’de bir dükkanın olmalı, tabelada onların ismi geçmeli, onların anlaşmalı otelleri ve komik hem de çok komik kar oranlarını kabul etmelisiniz. Bunlar sadece birkaçı, daha ne maddeler var neler…Yani küçük acenteciler yok olun gidin diyorlar kısacası…

Oldu ya, acenteci hasbelkader otelden fiyat aldı, sevinemiyor bile çünkü müşteri daha ucuza satanı, hatta 12 taksitli ve ileri tarihli ötelemeli olanı tercih ediyor. Yine olmuyor.

Her yerde aynı hikaye; sene başında bütün odaları sözleşme garantisiyle sattık… Otelci memnun, satmış odaları, büyük acenteci memnun kapatmış seneyi vermiş garantiyi de… Satıyor mu tabii ki satıyor.

Üstüne üslük internette taşeronun da taşeronu ortaya çıkmış. Büyüklerden alıp, diğerlerine satan sosyal medya simsarları, ballandıra ballandıra otelleri anlatıp, sözde promosyonlarla insanların algılarıyla, sinirleriyle oynayan, sahtesi aldatması bol büyük bir kitle oluştu…Turizmin teröristleri…

Otelci bile o kadar kazanmadığı halde eklene eklene otel fiyatları uçuşa geçti.

Özellikle pandemi döneminde birçok sorunla mücadele eden, kapıya kilidi asan küçük acenteciler de bir de bununla savaşmaya başladı. Acenteciliği bitirdiler…

Ben acenteci değilim, otelciyim ancak burada bir haksız rekabet var. Büyük acenteci değilseniz yaşama şansınız yok artık. Hep birilerinin baş ağrısı oluyorsunuz.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.