Burak Orkut: Turizmde yeni pazarlara yöneldik

Antalya, Kemer Tekirova’da yer alan Martı Myra Hotel’in Genel Müdürü Burak Orkut gündemi, turizm yazarı Halil Öncü’ye değerlendirdi. Orkut, büyük umutlarla girdikleri sezon için Nisan Mayıs aylarının beklendiği gibi geçmediğini belirtirken, fiyatlarda gelinen durumu ve farklı pazar çalışmalarında gelinen durumu anlattı.

19/05/2023 13:07
Burak Orkut: Turizmde yeni pazarlara yöneldik

“Yine Büyük umutlarla, büyük beklentilerle girdiğimiz bir sezon oluyor. Ama maalesef Nisan ve Mayıs ayları çok da beklendiği gibi geçmedi. Tabi bunun her Pazar yönelik belli sebepleri var. Özellikle Rusya pazarında, belirsizliği arttıran Rusya-Ukrayna savaşı, Rusya’nın kendi içerisinde yaşamış olduğu ekonomik sıkıntılar, bizim ülkemizdeki fiyatları beli bir seviyeye gelmiş olması ister istemez Rus pazarını beklentilerin uzağında bıraktı. Bunu özellikle Mayıs için söylüyorum. Ancak Haziran ayı başı itibariyle Avrupa’daki diğer pazarların özellikle Doğu Avrupa’daki belli pazarların da devreye girmesi ile ivmenin artacağını ve yine umutla beklediğimiz güzel bir sezon geçireceğimize bütün kalbimizle inanıyoruz. Bütün hazırlıklarımızı da bu doğrultuda yaptık. Tesislerimizi hazırladık, yeniliklerimizi yaptık. Personel iş gücümüzü gerekli seviyeye getirdik. Bu arada personelimizi gerekli eğitimlerle de destekliyoruz. İyi bir sezon geçireceğimizi tüm kalbimizle inanıyoruz.”

Fiyatlar çok yükseldi diyemem

“Aslında fiyatlar çok yükselmedi. Baktığımızda doğal olarak ülkemizin bir enflasyonist ortamı var. Bütün girdilerimiz artı. Personel maliyetlerimiz, enerji maliyetlerimiz arttı. Doğal olarak da bu bir ticaret. Ticaretin kuralına da göre bir takım ayarlamalar yapmak mecburiyetindesiniz. Biz kendi ülkemizde bu ayarlamaları yaptık. Fakat Rusya pazarı üzerinde, Rusya’nın kendi içersinde yaşamış olduğu devalüasyon ile, Euro karşısında Ruble’nin çok değer kaybetmesi tabii ki bizim yaptığımız zam oranından çok daha ağır hissedilmesine sebep oldu. Tahminen şu an bunun sıkıntısını yaşadığımızı düşünüyoruz. Fakat günün sonunda Türkiye her zaman Rusya’nın, Rus turistin vazgeçemeyeceği, yıllardır alıştığı ve çok sevdiği bir pazar. Yine bizi tercih edeceklerini ve yaz sezonunu dolu dolu geçireceğimize inanıyoruz.“

Yeni pazarlara yöneldik

“Yeni pazarlara da yöneldik. Geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntıları düşündüğümüzde hep bir takım alternatifleri yaratmak zorundayız otelciler olarak. Onun için değişik pazarlara açıldık. Özellikle Doğu Avrupa’ya daha yoğun giriyoruz. Polonya pazarında çalışmalarımız var. Çekya, Sırbistan, Arnavutluk gibi pazarlarda yoğun çalışmalarımız var. Eskisi gibi tek pazar ağırlıklı olarak çalışmamak için elimizden geleni yapıyoruz.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.