Bulgaristan Ruslara Schengen vizesi verecek

Geçtiğimiz ay ‘kısmi Schengen’ uygulamasına geçen Bulgaristan, Rusya Federasyonu vatandaşlarına Schengen vizesi vermeye başlıyor.

15/03/2024 23:08
Bulgaristan Ruslara Schengen vizesi verecek

Bulgaristan’ın Moskova büyükelçiliği, ülkenin ilk kez Rus vatandaşlarına Schengen vizesi vermeye başlayacağını duyurdu. Başvuruların sunulmasının "1 Nisan 2024'ten sonra başlayacağı" belirtilirken, bu sürecin Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçiliği ve St. Petersburg'daki Başkonsolosluğu tarafından yürütüleceği ifade edildi.

Belge paketi ibraz etmek için kuyrukta bekleme süresinin "diğer Schengen ülkeleri ile aynı olacağı" vurgulanıyor. Haberrus'un aktardığına göre, ülkenin büyükelçiliği, 31 Mart'tan önce verilen C tipi kısa vadeli ulusal vizelerin yalnızca Bulgaristan'a giriş ve "Romanya ve Kıbrıs'a yapılacak geziler için" geçerli olacağını açıkladı.

Aynı tarihten önce alınan D tipi uzun süreli vizeler ise Bulgaristan'da 90 günden fazla kalma izni sağlayarak "diğer Schengen ülkelerine kısa süreli seyahat olanağı sağlayacak." Geçen yıl 31 Aralık'ta Avrupa Birliği Konseyi, Bulgaristan Cumhuriyeti'ne yönelik “kısmi Schengen” uygulamaya karar verdi. 31 Mart 2024'ten itibaren AB'nin iç deniz ve hava sınırlarında ülke vatandaşlarına yönelik kontroller iptal edilecek.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.