Bu yıl turizmde final yok... Orta Avrupa pazarı ön planda olacak

Alanya’da geçtiğimiz yıllarda 15 Kasım itibarıyla tamamen kapanan turizm sezonu, bu yıl hala hareketliliğini koruyor, dolulukları yüksek olan tesisler kapanışlarını öteliyor. Kış turizminden de umutlu olduklarını söyleyen ALTİD Başkanı Sili "Orta Avrupa pazarı ön planda olacak" derken, ALTAV Başkan Yardımcısı Dahaoğlu "Kış yoğunluğu esnafımızı ve emlak piyasasını mutlu edecek" dedi

16/11/2022 14:16
Bu yıl turizmde final yok... Orta Avrupa pazarı ön planda olacak

Alanya'da kasım ayının 15 günü sona erdi ama turizmde hareketlilik sürüyor. Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan Alanya turizm sektörü temsilcileri, turizm sezonunu değerlendirdi. Turizmciler kış aylarında Alanya’daki otellerin yüzde 20’sinin açık olacağını öngörüyor. En çok turist ise Rusya ve Orta Avrupa’dan bekleniyor.

‘KIŞIN OTELLERİN YÜZDE 20’Sİ AÇIK OLACAK’

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Sonbahar dönemini önceki senelere nazaran daha yüksek doluluk oranlarıyla geçirdik ve geçiriyoruz. Tesislerimizin kış döneminde takribi yüzde 20’si açık kalacak.

Bu tesislerimizin geçmiş senelerdeki kış dönemi doluluk oranlarına yüzde 10'luk bir ilave geleceğini düşünüyoruz. Tur operatörleriyle yaptığımız görüşmelerde artışın bu minvalde olacağı yönünde bilgiler aldık. Kasım-Mart periyodunda ortalama doluluğu yüzde 60 olan bir tesis yüzde 70 ile, yüzde 70 olan tesis yüzde 80 ile kapatacak. Daha iyi bir kış geçireceğimizi ön görüyoruz.

"UÇUŞLARIMIZIN DEVAM ETTİĞİ PAZARLARIN TAMAMINDAN MİSAFİR ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Uçaklarımızın devam ettiği kaynak pazarlarımızın tamamından misafir almaya devam edeceğiz ancak ağırlıklı olarak Orta Avrupa pazarının ön planda olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki sene ile ilgili veriler, beklentiler halihazırda olumlu. Eğer dünya genelinde ya da coğrafyamızda herhangi bir sorun olmazsa önümüzdeki seneyi çok daha iyi geçireceğiz.

Artan maliyetleri de göz önünde bulundurarak, misafir memnuniyeti açısından herhangi bir sorun yaşamamak adına fiyatlarımızı doğru tespit etmek ve uygulamak durumundayız. Doluluktan ziyade memnuniyeti ve karlılığı gözetmeliyiz. Bir diğer taraftan sektörde yaşanan personel istihdamı konusundaki sorunlar adına ciddi planlamalar yapmak zorunluluğundayız. Bölgemizde, Antalya genelinde ve Türkiye'de turizm olmazsa olmaz. Bu bilinçle hareket ederek yolumuza devam edeceğiz” dedi.

‘YOĞUNLUK ESNAFI VE EMLAK PİYASASINI MUTLU EDECEK’

Alanya Turizm Tanıtıma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Avrupa ülkelerinin bu kış yaşayacağı enerji krizi sebebiyle, Türkiye’nin kış aylarında uzun yıllardır ağırladığı emekli turistlerin sayısının bu yıl biraz daha artması bekleniyor. Bazılarımız, özellikle Alman emeklilerin Türkiye’ye akın edeceğini savunurken; biz bu duruma temkinli yaklaşarak kış turizmi hareketinin yalnızca gaz sıkıntısına bağlanamayacağını düşünüyoruz.

Pandemi kısıtlamalarının ardından yaşanacak ilk kış sezonunda, Türkiye’ye turist getiren tur operatörlerine göre, mevcut uçuş kapasitesiyle 1 ila 3 milyon Avrupalının kış tatili için Türkiye’yi tercih etmesi bekleniyor. Ancak bu rakamlar Alanya bölgesi için geçerli değil. Alanya’daki otellerin yalnızca yüzde 10-20’lik bölümünün açık kalacağını düşünüyorum. İlerleyen günlerde durum daha da netleşir, ancak şu an durum böyle.

Pandemi sezonlarıyla kıyaslandığında, tabiki artış var, Akdeniz Bölgesi bu konuda şanslı. Ancak Alanya’daki yoğunluğu Rus misafirler oluşturacak. Yoğunluk otellere yansımasa da esnafımızı ve emlak piyasasını mutlu edecek. Noel ve yeni yıl haftalarında Alanya sokakları, geçen yıllara nazaran daha da canlı olacak. Umarım sağlıklı, güvenli ve bol kazançlı bir kış sezonu geçiririz” dedi.

YABANCI MİSAFİRLERİN TERCİHİ KİRALIK KONUT’

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ise, “Kış döneminde yoğun Avrupalı akını söz konusu değildir. Kış döneminde halihazırda uzun süreli gelen yabancı misafirler daha çok konut kiralama yolunu tercih etmektedir. Daha önceki kış sezonlarından çok fazla farklı bir sezon olmayacağını tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘2022 HEDEFİNE ULAŞILACAK’

Aynı zamanda ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi olan acentacı Cengiz Topçu ise, “Sektör pandeminin ardından iyi bir 2022 yaşadı ve aslında yaşamaya devam ediyor. Özellikle ekim ortası itibarı ile yaşanan düşüşler bu sene yaşanmadı ve kasım ortasında kapatmayı planlayan oteller bile yüksek dolulukla kapanma tarihlerine kadar çalışmaya devam ediyor. Çok sayıda irili ufaklı otel ve apartın konuta dönüştürülmesi sonucu sayıları azalan şehir içi tesislerinin kapanış tarihlerini ötelediğini görmekteyiz.

Aralık itibarı ile açık otel sayısı aslında diğer senelerin biraz üstünde olsa da çok büyük bir değişiklik beklenmiyor. Şu anda görünen kış döneminde Alanya bölgesinin daha fazla tercih edileceği yönünde. İskandivanların talepleri diğer yıllara göre bir miktar artsa da sayılarında çok büyük artışlar öngörülmüyor. Tabii buradaki değerlendirmemizi her zaman pandemi dönemi öncesine göre yapıyoruz. Karşılaştırmalarda dikkate aldığımız yıllar 2018 ve 2019 yılları. 2022 yılında 13 milyonun üzerinde misafir ağırlamayı hedefleyen Antalya bölgesinde bu hedefler tutturulacak gibi görünüyor” diye konuştu. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.