Bu görüntüler Ayasofya'ya yakışıyor mu... 154 kamera bu ayakkabıları görmüyor mu?

Ayasofya'ya gelenlerin ayakkabılarını kapı arasındaki boşluğa sıkıştırdıkları ya da duvara astıkları ortaya çıktı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “154 kamera, 69 güvenlik ve turizm polisi bunu görmüyor mu?” diyerek koruma ve güvenlik zaafiyetine dikkati çekti.

30/04/2022 11:55
Bu görüntüler Ayasofya'ya yakışıyor mu... 154 kamera bu ayakkabıları görmüyor mu?

Ayasofya'da namaz kılmak için gelen cemaat ayakkabılarını tarihi kapıların ve duvarların arasına sıkıştırıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Ayasofya‘ya gelenlerin ayakkabılarını kapı arasındaki boşluğa sıkıştırdıkları ya da duvara astıkları fotoğrafları sosyal medyadan paylaştı. Vakıfların son açıklamasına göndermede bulunan Polat, “154 kamera, 69 güvenlik ve turizm polisi bunu görmüyor mu?” dedi.

Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı’nın tahrip edilmesinin ardından, namaz kılmak için gelenlerin ayakkabılarını tarihi caminin taşlarının arasına sıkıştırdığı ya da etraftaki duvarlara astığı ortaya çıktı.

Kronos35.news'te yer alan habere göre, görüntüler İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat’ın sosyal medya hesabından paylaştığı yeni görüntülerle kamuoyuna duyuruldu. Polat’ın paylaştığı fotoğraflarda camiye gelenlerin ayakkabılarını duvar ve kapı arasındaki boşluğa sıkıştırdıkları, ayrıca taşların arasına ve üstüne ayakkabılarını koydukları görüldü.

‘AYASOFYA’NIN TARİHİ YAPISINA ZARAR VERİYOR’

Polat, paylaşımında, “Ayasofya’da durum Ayasofya’nın kutsiyetine ve tarihsel değerine hakaret seviyesine doğru gidiyor” yorumunu yaptı.

“Yetkili kurumların bu ayıba son vermelerini Ayasofya gönül vermiş milyonlarca insanın ortak duyarlılığı ile rica ediyorum” diyen Polat, ayakkabıların Ayasofya Camii’nin tarihi yapısına zarar verecek şekilde yer aldığı görüntüler için, VGM’nin (Vakıflar Genel Müdürlüğü) daha önceki açıklamasına atıfla “154 kamera, 69 güvenlik ve turizm polisi bunu görmüyor mu?” diye sordu.

‘TÜM YETKİLİLER GÖREVDEN ALINMALI’

Ayasofya’daki ayakkabı görüntülerine sosyal medyada tepki yağdı. Sanat Tarihi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Yaşar görüntülere şu ifadelerle tepki verdi: “Bu kadar gündemdeyken, bu kadar rezalet yaşanmışken dün şu halde olan Ayasofya, tüm yetkililer görevden alınmalı. Bakın istifa etmelerini beklemeden hemen Ayasofya’da bu rezaletin sorumluları görevden alınsın, Yazıklar olsun.”

AYASOFYA'DA AMERİKALI TURİSTLERİN AYAKKABILARI ÇALINDI

Türkiye seyahat uzmanı, seyahat yazarı, turist rehberi, konuşmacı ve turizm filmleri yapımcısı Şerif Yenen de sosyal medya hesabından, Ayasofya'yı gezmeye gelen ABD’lilerin ayakkabılarının çalındığını yazdı. 

Yenen, “Olacağı buydu, Amerikalı misafirlerimizin ayakkabıları Ayasofya'da çalındı. Ayasofya'dan çorapla çıkan insanlar görürseniz artık şaşırmayın. Biz öyle yaptık. İnşallah sizin başınıza gelmez.” dedi.

Şerif Yenen şöyle devam etti “Siz siz olun, sakın ayakkabılarınızı ayakkabılıklara bırakmayın. Öte yandan, Ayasofya'da ayakkabılarınızı elinize alıp gezemiyorsunuz. Yasak. Belki poşete koyup yanınıza alabilirsiniz. Ama poşet filan veren de yok.

Böylesine dünya çapında öneme sahip bir anıt yapının günlük ziyaretçi kapasitesi olması gerekmiyor mu? Bu bina bu çileyi daha ne kadar kaldırabilir? Nefes alacak yer yok. Avlular daraltıldı. Grubumu alayım bir kenara deseniz öyle bir kenar köşe yok maalesef.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.