Bozcaada’ya Rusya’dan ilk kez cruise gemisi geldi

Astoria Grande isimli cruise gemisi, 16 Temmuz’da Rusya’nın Soçi kentinden başlayıp Trabzon, Sinop, İstanbul ve Bozcaada’yı kapsayan ilk seferine çıktı.

18/07/2022 10:01
Bozcaada’ya Rusya’dan ilk kez cruise gemisi geldi

Geçtiğimiz Mart ayında Miray Cruises’e ait 'M/V Gemini' gemisi ile Ege ve Yunan Adalarında turistik cruise gemi taşımacılığı sektörüne dahil olan Honest Holding, yeni gemisi Astoria Grande ile misafirlerini bu kez Karadeniz’in eşsiz doğasıyla tanıştırdı.

Honest Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Paraguay İstanbul Fahri Konsolosu Cengiz Deveci, turistik gemi taşımacılığı sektöründe yatırımlara devam ettiklerini belirterek, Astoria Grande isimli cruise gemisinin ülkemizde faaliyete başladığını ifade etti. Geminin 16 Temmuz’da ilk seferine çıktığını söyleyen Deveci, Rusya’nın Soçi kentinin yanı sıra Trabzon, Sinop, İstanbul ve Bozcaada’nın yer aldığı bir rota oluşturduklarını, ilerleyen dönemde geminin rotasına Ege Denizi’ni de ekleyeceklerini kaydetti.

'Türkiye turizmine çok ciddi bir döviz katkısı sağlıyoruz'

Şirketin faaliyetleri hakkında bilgi veren Deveci, Latin Amerika’dan Türkiye’ye misafir getiren ve pazar lideri bir şirket olduklarını, bu kapsamda Türkiye turizmine çok ciddi bir döviz katkısı sağladıklarını söyledi.

Deveci, Signature grup otel zinciri, kara turizmi taşımacılığı için otobüs filosu, kongre ve fuar organizasyonları, havacılık, finans, yiyecek içecek ve inşaat alanlarında turizme hizmet eden tedarik zincirlerine sahip olduklarını belirtti.

Bozcaada’ya Rusya’dan ilk kez cruise gemisi geldi

Astoria Grande’nin Panama bandıralı bir gemi olduğunu ve geminin işletmesinin Honest Holding tarafından yapıldığını sözlerine ekleyen Deveci, Rusya’dan turistleri Türkiye’ye taşıdıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Astoria Grande Rusya’nın Soçi kentinden başlayıp Trabzon, Sinop, İstanbul ve Bozcaada’yı kapsayan ilk seferine çıktı. Yunan ve Ege Adalarında 1000 kişilik kapasitesiyle hizmet veren Miray Cruise Line'a ait 'M/V Gemini' gemisi ile Türkiye’deki turistleri yurt dışına taşıyorduk. Bu kez Astoria Grande ile Rusya’daki turistleri Türkiye’nin eşsiz doğasıyla buluşturduk. Böylece rotamızda yer alan Bozcaada’ya ilk kez Rusya’dan gelen bir cruise gemisi yanaştı.”

3 ayda 25 bin turist bekleniyor

1350 kişilik kapasitesiyle belirlenen rotada farklı şehirlere uğrayacak Astoria Grande’nin ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını ifade eden Deveci, “Turistler bu bölgelerde yapacakları turistik harcamalarla şehir ekonomisine yüklü miktarda döviz girdisi sağlayacak. Her hafta gerçekleşecek turlarımız özellikle bölge halkımız tarafından da heyecanla bekleniyor” dedi.

Geminin ilk seferine yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Deveci, 1350 kişilik kapasitenin yüzde 85’inin dolduğunu söyledi. Misafirlere deniz ve güneş tatilinin yanı sıra turistik ve tarihi yerleri tanıtma fırsatı da bulduklarını sözlerine ekleyen Deveci şöyle konuştu:

“Ülkemiz yaz aylarında dünyanın dört bir yanından turist ağırlıyor. Daha çok güneş ve deniz tatili için ülkemize gelen turistler, aynı zamanda kültürümüzü ve tarihimizi de tanımak istiyor. Astoria Grande’nin rotasını oluştururken, şehirlerimizin tarihi ve turistik yerlerini de değerlendirdik. Turizm sektörüne alternatif sunarak ülkemizi tanıtmaktan oldukça mutluyuz.”

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.