Bodrum'da dünyanın düğünü var

Dünya 'jet-set'i bu yaz hem tatil hem evlenmek için Bodrum’u seçti. The Bodrum Edition Genel Müdürü Marc Matar, “The Bodrum Edition olarak şimdiden 7 uluslararası düğün için imzaları attık. Her düğün için otel üç gün kapatılacak” dedi.

09/02/2020 23:12
Bodrum'da dünyanın düğünü var

Marriott Grubu’nun en lüks markası olarak konumlanan Edition, şimdilik New York, Miami, Londra gibi çok özel 10 lokasyonda bulunuyor. Bu özel lokasyonlardan biri de Bodrum - Yalıkavak.

Rönesans Holding’in yatırımıyla 2018 Haziran’da açılan The Bodrum Edition, açıldığı günden bu yana dünya jet-seti’ni ağırlıyor. The Bodrum Edition Genel Müdürü Marc Matar, Şenay Büyükköşdere'ye verdiği röportajda, Bodrum Edition hakkında bilgiler verdi ve 2020 yaz sezonu ile turizm sektörü hakkında görüşlerini açıkladı.

Nerelisiniz, ne zamandır Türkiye’desiniz?

Lübnanlıyım. 2017 yılında yine Bodrum’da bir başka otelin başına geçmek üzere Türkiye’ye geldim. Otel de marka da çok güzel olduğu, aynı zamanda yatırımcı ve marka birbiriyle uyumlu olduğu için Edition’a geçmeyi tercih ettim. Açılışından itibaren de Edition’dayım.

2 sezon geçirdiniz, nasıldı?

Aslında açılışımız Türkiye’de dövizin tam dalgalanmaya başladığı sürece denk geldi. Ani çıkışlara rağmen çok iyi bir sezon geçirdik. Çünkü yerli ve yabancı misafirlerimizin bir dengesi vardı. Yabancılar ağırlıktaydı.

Dolayısıyla dolar krizi bizi fazla etkilenmedi. 2018’in ardından 2019 ise mükemmel bir yıldı. Bizde otel fiyatları euro üzerinden. Ancak yeme - içme ve tüm diğer şeyler TL üzerinden. Fiyatları da hiç değiştirmedik.

Açıldığınızdan bu yana pek çok ünlüye de evsahipliği yaptınız. Kimler kaldı bugüne kadar otelinizde?

Rita Ora, Hanedan dizisiyle parlayan Nathalie Kelley, Ünlü İngiliz influencer Caroline Stanbury, Bob Geldof’un kızı Pixie Geldof, House of Holland markasının kurucusu Henry Holland, Aimee Phillips, Kate Moss’un kardeşi Lottie Moss, Fiona Leahy ve Stilist Yasmin Sewell konuklarımız arasında yer aldı. 

VİRÜSLERE KARŞI OTEL GİRİŞLERİNE ‘ATEŞÖLÇER’

Koronavirüsün turizme etkisi ne olur?

Süreci yakından takip ediyoruz. Sürekli diğer Marriott otellerinin genel müdürleriyle irtibat halindeyim. Bu olay turizmi etkileyecek. Bence bundan sonra bulaşıcı hastalıklar için önlemler en üst seviyeye çıkacak. Mesela bazı otellerde girişte misafirin ateşine bakılıyor. İleride bu tarz önlemler standart hale bile gelebilir.

BODRUM ARTIK MİKANOS'UN TAHTINA ADAY

Bodrum’a gelen lüks otel sayısı hızla artıyor. Bodrum’un algısı değişiyor mu?

Bodrum dünyada inanılmaz bir patlama yaşadı. Uluslararası yayınlar, Bodrum’u 2020’nin en önemli 10 lokasyonundan biri olarak lanse ediyor. Popüler yerlere giden varlıklı kesim artık Mikanos’ta kalitenin düşmeye başladığını ve kitle turizmine doğru gittiğini dile getiriyor.

3 GÜNLÜK DÜĞÜN 300 BİN $

Bu yıla dair beklentileriniz nasıl?

Bu yıl için göstergeler olumlu. Geçen yıl doluluk oranımız yüzde 80’di. Bu sene yüzde 90’ı geçeceğiz. Şimdiden 7 tane imzalanmış düğün rezervasyonumuz var. 2'si Hint düğünü. Hatta biri, Hindistan’ın çok ünlü bir influencer’ının düğünü. Ayrıca Lübnan, Ürdün, İngiltere ve Amerika’dan düğünlerimiz olacak.

Yabancılar düğün için neden Bodrum’u tercih ediyor?

Hava çok güzel, destinasyon çok iyi. Doğa mükemmel, tesisler yeni ve çok güzel, hizmet Avrupa’ya göre çok iyi ve fiyat da uygun. Yani aradıkları her şey var. Bodrum dünyanın lüks düğün merkezi olabilir.

Bu düğünlerin maliyeti aşağı yukarı ne kadar oluyor?

Genelde her düğün için otel 3 gün kapatılır. Toplam 200 kişilik 3 gün süren bir düğünün maliyeti ise 200-300 bin Dolar civarındadır. Bodrum, Mikanos’un tahtına aday oldu.  Dünya 'jet-set'i de rotalarını Bodrum’a kırmaya başladı.

İSTANBUL’DAN VAZGEÇMEYİZ, BOĞAZ’DA YENİ YER BAKIYORUZ

Aslında Edition markasını biz ilk İstanbul’da tanıdık. Ama o otel uzun soluklu olamadı. Neden?

Evet, Edition Bodrum’dan önce İstanbul’da açılmıştı. Ancak ne yazık ki bu otel grup için bir başarı hikayesi olamadı. Ben bunun iki temel sebebi olduğunu düşünüyorum. Birincisi binanın tarihi.

Levent’teki binanın geçmişinde ne yazık ki çok talihsiz bir olay var. Ve bu hafızalardan silinmemişti. İkinci sebep ise mülkün sahibinin grupla uyumlu olamaması ve ortak bir sinerji yaratılamaması. Zamanla Edition ‘Biz bu ilişkiyi sürdüremeyeceğiz’ dedi.

Peki İstanbul’dan vaz mı geçti grup?

İstanbul’dan vazgeçmeyiz. Tabii ki İstanbul’a tekrar dönmek istiyoruz. Bunun için yer arayışımız da var. Büyük ihtimalle de bu sefer Boğaz’da olacağız. Edition çok hızlı büyüyen bir zincir. Şu anda toplam 10 otelimiz var ama kısa süre içinde 15 tane daha açılacak.

Yorumlar