Birkaç yıl içinde Türkiye'de arabuluculuk turizmi başlayacak

TOBB bünyesinde kurulan TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye yönelik uluslararası arabuluculuk turizminin başlayacağını söyledi.

12/09/2022 14:59
Birkaç yıl içinde Türkiye'de arabuluculuk turizmi başlayacak

Uyuşmazlıkların mahkemeye düşmeden özel arabulucular tarafından çözümünü öngören ve birçok alanda zorunlu olarak uygulanmaya başlayan arabuluculuk sisteminde, Türkiye uluslararası şirketlerin anlaşmazlıklarına da ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. TOBB bünyesinde kurulan TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi.Şu ana kadar TOBB’a bağlı 85 oda bünyesinde Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi kuruldu.

Bu alanda bir yasal düzenleme daha yapılacak. Bu düzenlemenin ardından Türkiye’de 15 yıla kadar uzayan ticari uyuşmazlıklar 3 hafta gibi kısa bir sürede çözüme kavuşma imkânı olacak. Aynı zamanda hem Türk şirketleri ile yabancı şirketler, hem de iki yabancı şirket arasındaki uyuşmazlıklar da arabuluculuk merkezlerinde çözüme kavuşturulabilecek.

Dünya’nın sorularını cevaplandıran TOBBUYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, sağlık turizminde olduğu gibi birkaç yıl içinde Türkiye’ye yönelik arabuluculuk turizminin de başlayacağını söyledi.

“Yurt dışından Türkiye’ye yönelik arabuluculuk turizmi başlayacak”

Türkiye’nin sağlık turizmi alanında önemli bir yol kat ettiğini hatırlatan Onur Yüksel, şunları söyledi: “Birkaç yıl içinde arabuluculuk turizmi başlayacağını düşünüyorum. Verimli, etkin hizmet verebiliyoruz.

Nitelikli arabulucularımız var, yabancı şirketler de Dubai, New York, Singapur’da çözmektense Türkiye’de daha verimli hizmet alma imkanına sahip olacaklar. Ayrıca Singapur konvansiyonuna taraf olan ülkelerin şirketleri de bizden hizmet alabilecek. Yani taraflardan bir tanesinin Türk olma şartı yok.”

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.