Birinin 57, diğerinin 28 oteli var... İki konaklama devi Rusya'daki otellerini kapatmadı

Amerika ve Avrupa Birliği (AB)’nin aldığı yaptırım kararlarına rağmen çok sayıda firma Rusya’daki faaliyetlerine devam ediyor. Faaliyetlerine devam edenler arasında Marriott’un 28, Accor'un 57 oteli de var.

17/03/2022 13:58
Birinin 57, diğerinin 28 oteli var... İki konaklama devi Rusya'daki otellerini kapatmadı

 

BBC Ekonomi Muhabiri Michael Race’ın haberine göre, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından çok sayıda Batılı şirket Rus pazarından çıktı. Fakat bazı şirketler ülkede faaliyet göstermeye devam ediyor. Bu şirketlerin yetkilileri, isteseler de Rusya'dan çekilmelerinin mümkün olmadığını söylüyor.

Marks and Spencer (M&S), Burger King, otel zincirleri Marriott ve Accor, Rusya'dan çıkamayan şirketlerden bazıları. Rusya'da 1000'e yakın şubesi olan bu şirketler hukuken karmaşık franchise (imtiyaz) anlaşmalarına bağlı kalmak zorunda.

Marriott'un 28, Accor'un da 57 oteli hâlâ açık

Ülkede M&S'in 48 mağazası, Burger King'in 800 restoranı; Marriott'un 28, Accor'un da 57 oteli hâlâ açık. Bu şirketler Rusya'daki isim haklarını başka şirketlere devretmiş durumda. Bu tür anlaşmalar yıllardır pek çok Batılı şirket tarafından uygulanıyor.

Marriott Rusya'daki otellerin diğer şirketler tarafından işletildiğini, anlaşmalarını gözden geçirmeye devam ettiğini açıkladı. Accor yeni otel açılışlarını durdurdu ve yaptırım uygulanan kişilere oda vermeyeceklerini açıkladı.

Marriott ve IHG Hotels de yeni yatırımları dondurdu ve ülkedeki ofislerini kapattı. Ama oteller faaliyetlerine devam ediyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.