Berlin Hollywood’a köprü oldu

Bu yıl 73’üncüsü gerçekleşen Berlin Film Festivali ve Film Market, Hollywood ile Türk sinema endüstrisi arasında önemli bir işbirliği platformu haline geldi. Festivalde Türkiye’nin tanıtımı ile turizme olan katkısı da öne çıktı. Hollywood’lu yapımcılar sonbaharda Türkiye’ye geliyor.

02/03/2024 18:26
Berlin Hollywood’a köprü oldu

Venedik ve Cannes festivalleriyle birlikte önde gelen film etkinlikleri arasında yer alan Berlin Film Festivali ve Film Market, sinema tutkunları ve sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Festival kapsamında Türkiye’nin uluslararası sinema dünyasındaki yükselen rolüne odaklanılarak, Hollywood’un önde gelen karar vericileri ile Türk film endüstrisi arasında işbirliği zemini oluşturuldu.

Festivale katılan Türk Film Komisyonu Başkanı Sait Yardımcı etkinlikte Uluslararası Film Komisyonları Birliği Direktörü Jaclyn Philpott ile birlikte toplantılar yaptı. Yardımcı toplantılarda, Türkiye’nin film turizmi potansiyeli ve çeşitli film lokasyonların da ele alındığından söz etti ve bu kritik buluşmanın, Hollywood’un önde gelen isimlerini Eylül Ekim aylarında Türkiye’ye yapacakları önemli bir ziyareti müjdelediğini belirtti.Sait Yardımcı, “Türkiye’nin cazibesi, tarihi zenginlikleri ve nefes kesen doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Kapadokya’nın mistik peribacalarından Ege kıyılarının masmavi sularına kadar uzanan manzaraları, Hollywood’un en iyi yaratıcı zihinlerini cezbetmeyi vaat ediyor. Bu tarihi ziyaretin, Türkiye’nin uluslararası film endüstrisindeki rolünü daha da güçlendirmesi ve küresel işbirliklerinin önünü açması bekleniyor. Türk sinema endüstrisi, yeni projelerin vaadiyle, sınırları aşan hikâye anlatımının müjdecisi olan bir rönesansa hazırlanıyor. Hollywood, Türkiye’nin büyüleyici manzaraları ve zengin kültürel mirasıyla buluşmaya hazırlanıyor. Bu işbirliğinin sinema dünyasına sunacağı güzellikleri heyecanla bekliyoruz. Bu tarihi adımın, Türk sinemasının uluslararası alanda daha da yükseğe taşınması ve dünya çapında izleyicilere ulaşması için önemli bir kilometre taşı olacağını düşünüyorum. Ayrıca, bu iş birliğinin Türkiye’nin tanıtımı ve turizme olan katkısının da büyük olacak” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.