Belgesi olmayan otellerle acenteler sözleşme yapamayacak

Antalya’da Turizm İşletmesi Belgesi veya Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi almayan işletmelerle seyahat acenteleri sözleşme yapamayacak.

28/06/2022 12:16
Belgesi olmayan otellerle acenteler sözleşme yapamayacak

Antalya İl Kültür ve turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu, yaptığı yazılı açıklama ile Turizm İşletmesi Belgesi veya Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi almanın zorunlu hale geldiğini belirtti.

Dr. Candemir Zoroğlu, yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere 2021 yılında, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle; konaklama tesislerinin faaliyette bulunabilmeleri için Bakanlığımızdan Turizm İşletmesi Belgesi veya Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi almaları zorunlu hale getirilmiştir.

"Bu çerçevede; 28 Temmuz 2021 tarihinden önce almış olduğu İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ile faaliyette bulunan ve Turizm İşletmesi Belgesi bulunmayan konaklama tesislerine, 28 Temmuz 2022 tarihine kadar Müdürlüğümüze başvurmaları halinde, Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi verilecektir. Bu başvuru süresi kesin olup süre uzatımı yapılmayacaktır.

"28 Temmuz 2022 tarihine kadar Turizm İşletmesi Belgesi veya Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi almak için başvuruda bulunmayan konaklama tesisleriyle çalışılması yasal olarak mümkün olmayacağından; seyahat acenteleri de bu tesislerle sözleşme yapamayacaktır.

"Başvuru için 1 ay gibi kısa bir sürenin kaldığı ve Bakanlığımızca süre uzatımı yapılmayacağı da dikkate alınarak; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ile faaliyet gösteren ve Turizm İşletmesi Belgesi bulunmayan tüm konaklama tesislerinin, en geç 28 Temmuz 2022 tarihine kadar Manavgat, Alanya, Kemer ve Kaş ilçelerimizde Turizm Danışma Bürolarımıza; diğer ilçelerde bulunan tesislerin ise İl Müdürlüğümüze Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi almak için başvuruda bulunmaları gerekmektedir” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.