Bakanlık turizmde iklim değişikliği hazırlığı yapıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, iklim değişikliğinin turizm sektörüne etkilerini ve turizm sezonundaki kaymayı hesaplamak için harekete geçti.

08/09/2022 14:05
Bakanlık turizmde iklim değişikliği hazırlığı yapıyor

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması üzere Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi. Hürriyet'te yer alan habere göre Bakan Ersoy, Emre’nin “İklim krizi ile birlikte yaşanan kuraklık ve su kaynaklarının azalmasına karşı turizm alanları ve tesisleri için aldığınız tedbirler ve bu konuda yaptığınız çalışmalar nelerdir?” sorusuna verdiği yanıtta, atılacak adımları şöyle anlattı:

“Bakanlığımızca iklim değişikliğinin turizm sektörüne etkilerinin detaylı bir şekilde araştırılmasına ve alınacak politika ve uygulama önlemlerinin ortaya konulmasına yönelik rapor hazırlanması çalışmaları da son hızla devam etmekte olup raporların tamamlanmasını takiben ortaya çıkacak politika ve uygulama önerilerinin hazırlanacak eylem planları kapsamında uygulamaya geçirilmesi hedeflenmektedir.

Turizm sezonunda kayma ihtimali

Bu çalışmaların sonrasında turizm sezonunun kaymasına, iklim değişikliğinin etkilerinin kış/kayak turizmine ve ekoturizme etkilerine ilişkin gösterge ve planlama ilkeleri ortaya çıkarılacak ve bu ilkeler doğrultusunda gerekli planlama çalışmaları yürütülecektir.

Ülkemizde sürdürülebilir bir turizm politikası oluşturulabilmesi için yürütülen çalışmalardan biri Mavi Bayrak Programı olup bu kapsamda Mavi Bayrak sıralamasında 2021 yılında 519 plaj ile ülkemiz dünya sıralamasında 3’üncü olmuştur. Önümüzdeki dönemde de Mavi Bayraklı plaj sayımızı artırarak ülkemizi daha üst sıralara taşımak Bakanlığımız hedefleri arasında yer almaktadır.”

Hedef ülkelerde tanıtım

Geçen yıl yurtdışındaki hedef ülkelerde yapılan reklam ve PR çalışmalarıyla Türkiye’deki turizm destinasyonlarının tanıtıldığını belirten Ersoy, “Yıl içerisinde, Choose Your Memories, İstanbul is The New Cool, Turkaegean gibi kampanyalar, dünyanın 22 ülkesindeki televizyonlarda ve 80 ülkesindeki dijital platformlarda yer almıştır. Facebook’ta 5.4 milyon, Instagram’da 1 milyondan fazla, Twitter’da 742 bin, Youtube’ta 74 bin 500 takipçi bulunmaktadır” dedi.

Sağlıktan 1 Milyar Dolar katkı 

Bakan Ersoy Türkiye’ye son beş yılda sağlık ve tıbbi nedenlerle gelen ziyaretçi sayılarını şu şekilde açıkladı: “2017’de 433 bin 292 kişi gelirken elde edilen gelir 827 milyon 331 bin Dolar, 2018’de 551 bin 748 ziyaretçi gelirken, elde edilen gelir 863 milyon 307 bin dolar, 2019’da 662 bin 87 ziyaretçi gelirken elde edilen gelir 1 milyar 65 milyon 105 bin dolar, 2020’de 388 bin 150 ziyaretçi gelirken elde edilen gelir 548 milyon 882 bin dolar ve 2021’de 642 bin 444 ziyaretçi gelirken elde edilen gelir ise 1 milyar 48 milyon 549 bin dolardır.”

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.