Bakanlık Antalya, İzmir ve Bodrum’da denize sıfır arazileri lüks oteller için tahsis ediyor!

Ege ve Akdeniz’de denize sıfır noktalardaki Hazine arazileri otel, günübirlik tesis yapmak üzere şirketlere tahsis edilecek. Bazıları orman içinde olan araziler için hem yerli hem de yabancı yatırımcılar başvuru yapabilecek. Girişimciler, birden fazla taşınmaz için başvuruda bulunabilecek.

10/08/2023 12:24
Bakanlık Antalya, İzmir ve Bodrum’da denize sıfır arazileri lüks oteller için tahsis ediyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünkü Resmi Gazete’de kamu taşınmazlarının tahsisi için duyuru yayımladı. Buna göre toplam 16 yerdeki taşınmazlar tesis yapmak amacıyla Turizmi Teşvik Yasası ile Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında yerli ve yabancı yatırımcılara tahsis edilecek. Girişimciler, birden fazla taşınmaz için başvuruda bulunabilecek.

Buna göre toplam 16 yerdeki taşınmazlar tesis yapmak amacıyla Turizmi Teşvik Yasası ile Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında yerli ve yabancı yatırımcılara tahsis edilecek. Girişimciler, birden fazla taşınmaz için başvuruda bulunabilecek.

Bu kapsamda örneğin Antalya Belek’teki Hazine’ye ait ormanlık ve denize sıfır alan günübirlik tesis yapılmak üzere verilecek. Antalya Tuzcular’da aynı konumdaki Hazine arazisine özel konaklama tesisi yapılacak. Yine İzmir Menderes Özdere’deki Hazine’ye ait alana 300 yatak kapasiteli 4 veya 5 yıldızlı otel yapılacak. Burası da denize sıfır noktada ve çok geniş bir alanı kapsıyor. Üzerinde yapı yok. İzmir Selçuk’taki Hazine arazisine 770 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel yapılacak. Denize sıfır noktadaki bu alanın üzerinde yapılaşma yok. Bir bölümü yeşillik. Bodrum Gündoğan ile Göl mahallelerinde de otel yapmak için Hazine arazileri tahsis edilecek. Gündoğan’a 500 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel yapılacak. Tahsis edilen alan yarımadanın ucunda.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.