Bakanlıktan 5 duyuya hitap eden tanıtım

TGA İş Etkinlik Turizm Ürün Geliştirme Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu, "Goturkiye" platformunu oluşturduk. 81 il 7 bölge olarak anlatıyoruz. Her bir ili 5 duyu organımıza göre anlatıyoruz. Görme, duyma, tatma, koklama ve dinleme olarak. Şubat ayı sonuna kadar 81 ilimizi bu şekilde sisteme dahil edeceğiz" dedi.

08/01/2021 15:31
Bakanlıktan 5 duyuya hitap eden tanıtım

Türkiye'nin mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması, pazarlanması, yeni turizm potansiyellerinin keşfedilerek geliştirilmesi amacıyla 2019 yılında kurulan Türkiye Tanıtım, Turizm ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) tanıtımı Gümüşhane'de yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan ve turizmde Türkiye'nin dünyaya açılan gözü olan TGA'nın Gümüşhane Kültür Merkezinde sektör temsilcilerinin de katıldığı tanıtım toplantısında TGA İş Etkinlik Turizm Ürün Geliştirme Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu, TGA'yı anlattıktan sonra Türkiye'nin tanıtımı için neler yapıldığını, iller için yapılan çalışmalar ve "goturkiye" platformu hakkında bilgi aktardı.

TGA 1,5 yıl önce özel bir yasa ile kuruldu

TGA'nın 1,5 yıl önce özel bir yasa ile kurulduğunu kaydeden Fisunoğlu, "TGA gibi bir yapının Türkiye'de olması gerektiği yani devletin ve özel sektörün tanıtımı beraber yapması hem karar mekanizması hem de gelir mekanizması olarak Türkiye'de uzun yıllardan beri konuşulan bir konuydu. Dünyada İspanya ve İtalya'da bu tür yapıların 100 yıldır olduğunu görüyoruz. Bu dünyada başarı gösteren bütün ülkelerin tercih ettiği bir yöntem" dedi.

Dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılında başlatılan ve dünyanın Türkiye'yi bu konuda örnek olarak gösterdiği "Güvenli turizm sertifikasyon" uygulamasının bu yıl da devam edeceğini dile getiren Fisunoğlu, 2023 yılında 75 milyon turist hedefine ulaşmak için çalıştıklarını söyledi.

Pandemiyle birlikte dünyada turizm trendleri değişti

Pandemiyle birlikte dünyada turizm trendlerinin değiştiğini ifade eden Fisunoğlu, TGA olarak deniz, kum, güneş turizmi dışında 50 farklı başlıkta yeni turizm ürün başlığı belirlediklerini belirterek, "Bunun içerisinde yayla, inanç, ekoturizm, helal, gastranomi, bisiklet, golf, sağlık turizmi gibi 50 branş belirledik. 30'u aşkın inanç rotası, 70'i aşkın bisiklet rotası belirledik" diye konuştu.

"Her ili 5 duyu organına göre anlatacağız"

Kurum bünyesindeki iller ekibinin 81 ilin bölge uzmanları ve il uzmanlarıyla her ilin ihtiyacını, öne çıkan öğelerini ele alarak her il için ayrı aksiyon planları ve reçeteler oluşturacaklarını kaydeden Fisunoğlu, Sabah'ta yer alan haberde, "Dijitalleşme konusu çok önemli. 

"Goturkiye" platformunu oluşturduk. 81 il 7 bölge olarak anlatıyoruz. Her bir ili 5 duyu organımıza göre anlatıyoruz. Görme, duyma, tatma, koklama ve dinleme olarak. Şubat ayı sonuna kadar 81 ilimizi bu şekilde sisteme dahil edeceğiz" dedi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir