Bakan Soylu: Yerli ve milli pasaportu basmaya başlıyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde “Yerli ve Milli Pasaportların Üretimi”ne ilişkin basın toplantısında açıklamalarda bulundu. "Türkiye kendi yerli ve milli pasaportunu bu gece itibariyle basmaya başlıyor" diyen Bakan Soylu, vatandaşlara çağrı yaparak, "Pasaport konusunda yarın olmayacak bir şekilde endişeye kapılmasınlar" dedi.

30/08/2022 11:19
Bakan Soylu: Yerli ve milli pasaportu basmaya başlıyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yerli ve Milli Pasaportların Üretimine” ilişkin basın toplantısı düzenledi. Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Soylu, 2018 den bu yana 77 milyon çipli kimlik verdiklerini belirterek, “2022 Ocak’tan bu yana 6.7 milyon kimlik verdik. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, kartlarımızı hazırlıyoruz, darphane ile çalışıyoruz. Çipin ve kartın depolanmasını biz yapıyoruz. Ocaktan bu yana 1 milyon 600 bin Pasaport bastık.

Geçen sene aynı tarihte bu sayı 1 milyon 150 bin. Geçen yıla oranla 500 bine yakın fazla pasaport bastık. Dünya 1.5-2 yıldır pasaport basma sorunu yaşıyordu fakat biz vatandaşımıza yansıtmadık. 1 milyon 600 bin basmış olduk ama bugün basılanlarla yerli taleplerin 20-22 gün gerisindeyiz” ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.